Microsoft Kendi Yapay Zeka Çipini Geliştiriyor

The Information’ın Salı günü konuyla ilgili bilgi sahibi iki kişiye dayandırdığı haberine göre Microsoft Corp, ChatGPT gibi yapay zekâlı sohbet robotlarının arkasındaki teknolojiye güç verecek “Athena” kod adlı kendi yapay zekâ çipini geliştiriyor.

ChatGPT’nin sahibi OpenAI’nin ilk destekçilerinden olan şirketin 2019’dan bu yana çip üzerinde çalıştığı ve çipin Microsoft ve OpenAI çalışanlarından oluşan küçük bir grup tarafından test edildiği belirtildi.

Rapora göre, çipler büyük dil modellerini eğitmek ve çıkarımı desteklemek için kullanılacak – her ikisi de ChatGPT’de kullanılan gibi üretken yapay zeka tarafından büyük miktarda veriyi işlemek, kalıpları tanımak ve insan konuşmasını taklit etmek için yeni çıktılar oluşturmak için gerekli.

Rapora göre Microsoft, çipin şu anda diğer satıcılardan satın aldıklarından daha iyi performans göstereceğini ve maliyetli yapay zeka çabalarında zaman ve para tasarrufu sağlayacağını umuyor. Amazon ve Google gibi diğer büyük teknoloji şirketleri de yapay zeka için kendi şirket içi çiplerini üretiyor.

Şimdiye kadar, çip tasarımcısı Nvidia bu tür çipler için pazara hakim durumda.

Microsoft ve Nvidia yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Raporda, ChatGPT’nin başarısının ardından Microsoft’un bu uygulamayı hızlandırdığı belirtildi. Windows üreticisi bu yılın başlarında OpenAI ile olan ortaklığından faydalanarak ve Google’dan pazar payı kapmaya çalışarak kendi yapay zeka destekli arama motoru Bing AI’yi piyasaya sürdü.

Etiketler