Sabancı Ventures Yeşil Hidrojen Ekipman Üreticisi Singapur Merkezli SungreenH2’ye 800 Bin Dolar Yatırım Yaptı

Sabancı Holding’in Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu olan Sabancı Ventures, Sabancı Grubu’nun sürdürülebilirlik ve sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda 2020 yılında kurulan hidrojen ekipman üreticisi SunGreenH2’ye 800 bin dolar yatırım yaptı. Sabancı Ventures, 1,5 milyon dolarlık yatırım turunda 800 bin dolar ile en yüksek yatırım yapan oldu. 

Singapur merkezli SunGreenH2, geleneksel hidrojen üretimini dönüştürmek üzere geliştirdiği teknolojisi ile sürdürülebilir enerji kaynakları ve suyu kullanarak yeşil hidrojen üreten ekipmanlar geliştiriyor. Patenti kendine ait elektrolizör teknolojisi ile SunGreenH2, sektördeki rakiplerine göre yeşil hidrojeni çok daha çevreci, uygun maliyetli ve verimli üretmeyi hedefliyor. 

Şirketlerin ve ülkelerin sıfır emisyon hedeflerine önemli katkı sağlayacak olan yeşil hidrojenin seri üretimini global ölçekte yaygınlaştırmayı amaçlayan ve Ar-Ge merkezi Avustralya’da bulunan girişim, 2020 yılında Tulika Raj ve Saeid Masudy Panah tarafından kuruldu. Sıfır karbon salınımına sahip yeşil hidrojen, karbon ayak izini azaltabilmek için günümüzde mobiliteden sanayiye ve yenilenebilir enerjiye kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor. 

Sabancı Topluluğu olarak yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün şunları söyledi: “Sabancı Topluluğu olarak Türkiye’nin ilk yeşil hidrojen üretimine geçtiğimiz yıl başlamıştık. Şimdi de bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz SunGreenH2 yatırımı, Topluluk olarak bizlere 2030’a kadar 120 kat büyüyerek 120 milyar dolara ulaşması beklenen yeşil hidrojen pazarında erken pozisyonlanma fırsatı sunuyor. Bu yatırım, Sabancı Ventures’ın Asya-Pasifik bölgesindeki ilk girişim sermayesi yatırımı olması açısından da çok önemli. Gerçekleştirdiğimiz yatırımla ‘Dünya’nın Sabancı’sı’ olma yolundaki global ölçekte yaptığımız yatırımlarımıza Sabancı Ventures ile bir yenisini daha ekledik. Sabancı Topluluğu olarak ‘yeni ekonomi’ ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Sabancı Ventures geçtiğimiz yıl Zack.ai, Bulutistan, Albert Health, Figopara ve Supply Chain Wizard olmak üzere toplam 5 şirkete yatırım yapmıştı. Bu yatırımla birlikte 2020 yılının sonunda kurulan Sabancı Ventures’ın portföyündeki toplam girişim sayısı 8’e yükseldi.

Sabancı Ventures Hakkında:

  • Dijital teknolojiler, enerji ve iklim teknolojileri, finansal teknolojiler, ileri malzeme teknolojileri, mobilite çözümleri ve sağlık teknolojileri, Sabancı Ventures’ın hedeflediği başlıca yatırım alanlarıdır. 
  • İlk etapta 30 milyon ABD $ toplam fon büyüklüğüne sahip olan Sabancı Ventures hem yurt içi hem de yurt dışında yatırım yapmayı hedeflemektedir. 
  • Tohum sonrası ve Seri A aşamalarındaki girişimlere büyüme amaçlı olarak 500 bin ABD $ ile 4 milyon ABD $ arasında değişen tutarlarda yatırım yaparak, hissedar olmayı hedeflemektedir.

SunGreenH2 Hakkında:

  • SunGreenH2, düşük maliyetli yeşil hidrojen üretimi için patentli teknolojisiyle hidrojen ekonomisinin önemli bir oyuncusu olma yolunda ilerleyen ödüllü bir şirkettir. 
  • SunGreenH2’nin geliştirdiği elektrolizör hücre, paket ve sistemler, performans, maliyet ve dayanıklılık avantajları sağlamaktadır. 
  • SunGreenH2, önemli ölçüde daha düşük miktarlarda değerli metal kullanmakta ve enerji tüketimini azaltmaktadır. Aynı zamanda hidrojen üretimini önemli ölçüde artıran elektrotlar, gözenekli taşıma katmanları ve çift kutuplu plakalar üretmektedir.
Etiketler