Alibaba Uygulamalarında Üretken Yapay Zekayı Yaygınlaştırıyor, ChatGPT’ye Rakip Oluyor 

Alibaba Group Holding Ltd geçtiğimiz günlerde, chatbot sansasyonu ChatGPT’ye güç veren teknolojinin kendi versiyonu olan üretken yapay zeka modelini sergiledi ve modelin yakın gelecekte şirketin tüm uygulamalarına entegre edileceğini söyledi.

SenseTime tarafından bir dizi yeni yapay zeka ürününün piyasaya sürülmesinin hemen ardından gelen tanıtımın ardından, hükümetin üretken yapay zeka hizmetlerinin nasıl yönetilmesi gerektiğini özetleyen taslak kuralları yayınlaması geldi.

Filme alınan bir gösteride, “binlerce sorudan elde edilen gerçek” anlamına gelen Tongyi Qianwen adlı yapay zeka büyük dil modeli; davet mektupları taslakları hazırladı, seyahat güzergahları planladı ve alışveriş yapanlara satın almaları gereken makyaj malzemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Tongyi Qianwen başlangıçta Alibaba’nın işyeri mesajlaşma uygulaması DingTalk’a entegre edilecek ve toplantı notlarını özetlemek, e-posta yazmak ve teklif dokümanları taslağı hazırlamak için kullanılabilecek. Ayrıca Alibaba’nın sesli asistanı Tmall Genie’ye de eklenecek.

CEO Daniel Zhang canlı yayınlanan etkinlikte yaptığı konuşmada bu teknolojinin “üretim şeklimizde, çalışma şeklimizde ve hayatımızı yaşama şeklimizde büyük değişiklikler getireceğini” söyledi.

Zhang, Tongyi Qianwen gibi yapay zeka modellerinin “gelecekte yapay zekayı daha popüler hale getirecek büyük resim” olduğunu da sözlerine ekledi.

Çinli internet devinin bulut birimi, kendi özelleştirilmiş büyük dil modellerini oluşturabilmeleri için Tongyi Qianwen’i müşterilere açmayı planlıyor ve kayıt almaya başladı.

Çin Siber Uzay İdaresi tarafından yayınlanan taslak kurallarda, ülkenin teknolojinin inovasyonunu ve yaygınlaşmasını desteklediği ancak üretilen içeriğin “temel sosyalist değerlere” ve veri güvenliği ve kişisel bilgilerin korunmasına ilişkin yasalara uygun olması gerektiği belirtildi.

Önerilen ve 10 Mayıs’a kadar kamuoyunun yorumuna açık olan kurallar, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, etik sonuçlarının yanı sıra ulusal güvenlik, istihdam ve eğitim üzerindeki etkisi konusunda büyük endişelere yol açan jeneratif yapay zeka teknolojisinin en iyi nasıl düzenleneceğini araştırdığı bir dönemde geldi.

İtalya geçtiğimiz ay Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen ve benzer ürünler geliştiren şirketleri harekete geçiren chatbot sansasyonu ChatGPT’yi geçici olarak yasakladı.

Elon Musk ve bir grup yapay zeka uzmanı ve endüstri yöneticisi de topluma yönelik potansiyel riskleri gerekçe gösterdikleri bir açık mektupla OpenAI’nin yeni piyasaya sürdüğü GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin geliştirilmesine altı ay ara verilmesi çağrısında bulundu.

86Research’ten bir analist olan Charlie Chai, Pekin’in yeni kurallarının “teknolojinin daha düzenli ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde konuşlandırılması karşılığında” ilerlemeyi potansiyel olarak yavaşlatacağını söyledi.

Ayrıca ülkede yapay zeka hizmetleri sunmak isteyen yabancı şirketler için engeller oluşturarak yerli şirketlere fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Çin yıllardır internetini sıkı bir şekilde sansürlüyor ve teknoloji devleri hassas kabul edilen konularda çizgiyi aşmamaya özen gösteriyor.

Etiketler