OpenAI CEO’su, Japonya’da Ofis Açmayı Düşünüyor

OpenAI CEO’su Sam Altman Pazartesi günü Japonya Başbakanı ile yaptığı görüşmenin ardından Japonya’da bir ofis açmayı ve ülkedeki hizmetlerini genişletmeyi düşündüğünü söyledi.

Kabine sekreteri Hirokazu Matsuno, Başbakan Fumio Kishida ve Altman’ın yapay zekanın teknolojik ilerlemesi ve yararlarının yanı sıra gizlilik ve telif hakkı ihlali gibi riskleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Matsuno, Japonya’nın OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotu gibi yapay zekâ destekli teknolojiyi uygulamaya koyma olasılığını değerlendireceğini ve bunun faydalarını ve risklerini inceleyeceğini de sözlerine ekledi.

Microsoft Corp destekli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, dünya çapında gizlilik endişelerine yol açmış ve tüm bu endişeler İtalya’nın chatbotu geçici olarak yasaklamasına neden olmuştu.

Altman, Kishida ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Japon halkı için harika bir şey inşa etmeyi, Japon dili ve Japon kültürü için yapay zeka modellerini daha iyi hale getirmeyi umuyoruz.” ifadesinde bulundu. Altman’ın Japonya ziyareti ChatGPT’nin lansmanından bu yana gerçekleştirdiği ilk uluslararası geziydi.

Japonya’nın iktidar partisi genel merkezindeki ayrı bir toplantıda CEO, Japonya’nın jeopolitik bir güç olarak yapay zekayı benimseme ve kullanımına kurallar koyma konusunda önemli bir rol oynayacağına dair umudunu dile getirdi.

Matsuno gazetecilere verdiği brifingde, gizlilik ve siber güvenlik endişelerinin giderilmesi halinde Japonya’nın OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotu gibi yapay zeka teknolojilerinin devlet tarafından benimsenmesi olasılığını değerlendireceğini söyledi.

İtalya’nın ChatGPT’yi kısıtlamasının ardından OpenAI, geçen hafta İtalyan düzenleyici kurumuna gizlilik ihlali endişelerini giderecek önlemler sundu. İtalya’nın bu hamlesi diğer Avrupa ülkelerine bu tür önlemleri incelemeleri için ilham verdi.

Matsuno, Japonya’nın veri ihlalleri (data breach) gibi endişelere nasıl yanıt vereceğini değerlendirdikten sonra, kamu çalışanlarının iş yükünü azaltmak için yapay zekayı kullanma olasılıklarını değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Japonya’nın dijital dönüşümünden sorumlu kabine bakanı Taro Kono, yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojilerinin hükümetin çalışma tarzı reformlarına “büyük ölçüde katkıda bulunacağından” umutlu olduğunu, ancak makine kaynaklı oluşabilecek yanlışlıklar nedeniyle ChatGPT’yi devlet dairelerinde uygulamaya koymanın yakın zamanda zor olacağını söyledi.

Kono, 29-30 Nisan tarihlerinde Japonya’da yapılacak olan Yedi Dijital Bakan Grubu toplantısında ChatGPT de dahil olmak üzere yapay zeka teknolojilerinin tartışılmasını ve “G7’nin birleşik bir mesajının” yayınlanmasını istediğini sözlerine ekledi.

Etiketler