Huawei’nin Kurucusu, Ürünlerindeki Binlerce ABD Tarafından Yasaklanan Parçayı Değiştirdiğini Söyledi

Çinli teknoloji devinin kurucusu, geçtiğimiz günlerde bir Çin üniversitesi tarafından yayınlanan konuşma metnine göre, Huawei Technologies Co Ltd’nin ABD ticari yaptırımlarından etkilenen ürünlerindeki 13.000’den fazla parçayı değiştirdiğini söyledi.

Şanghay Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanan Şubat ayı konuşma metnine göre Ren Zhengfei, Huawei’nin son üç yıl içinde ürünlerindeki 13.000 parçayı yerli Çin parçaları ile değiştirdiğini ve ürünleri için 4.000 devre kartını yeniden tasarladığını belirtti.

Zhengfei, devre kartlarının üretiminin “istikrara kavuştuğunu” söyledi.

Reuters’ın bağımsız olarak doğrulayamadığı açıklamalar, Huawei’nin ABD ticaret kısıtlamalarından geri dönme çabalarına bir pencere açtı. 5G telekomünikasyon ağlarında kullanılan ekipmanların önemli bir tedarikçisi olan Huawei, 2019’dan bu yana art arda gelen ABD ihracat kontrollerinin hedefi oldu.

Bu kontroller hem Huawei’nin ABD’li şirketlerden çip tedarikini hem de kendi çiplerini tasarlamak ve bunları ortaklarına ürettirmek için ABD teknoloji araçlarına erişimini kesti. Biden yönetimi geçen yıl ABD’de yeni Huawei ekipmanlarının satışını da yasakladı.

Üniversiteden yapılan açıklamada Ren’in söz konusu açıklamaları 24 Şubat’ta Çinli teknoloji uzmanlarıyla yaptığı bir konuşmada yaptığı belirtildi. Üniversite konuşma metnini Cuma günü web sitesinde yayınladı. ABD merkezli bir Huawei temsilcisi Cuma günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ren, Huawei’nin 2022 yılında araştırma ve geliştirmeye 23,8 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti ve “Karlılığımız arttıkça, Ar-Ge harcamalarını artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kurucu, şirketin MetaERP adı verilen kendi kurumsal kaynak planlama sistemini kurduğunu söyledi. Nisan ayında piyasaya sürülecek olan sistem; finans, tedarik zinciri ve üretim operasyonları da dahil olmak üzere temel iş fonksiyonlarının yürütülmesine yardımcı olacak.

Ren, Huawei’nin çılgınca popüler olan büyük dil modeli AI ChatGPT’ye rakip olmayı planlamadığını, ancak uygulamanın geliştiricisi OpenAI’nin destekçisi Microsoft Corp’un tek baskın oyuncu olmayacağını söyledi. Huawei’nin yapay zekanın “temel bilgi işlem gücü platformu” olmaya odaklandığını söyledi.

Etiketler