Nijerya Merkez Bankası PSD2 Tarzı Açık Bankacılık Mevzuatını Yayınladı

Nijerya Merkez Bankası (CBN) geçen hafta açık bankacılığa ilişkin operasyonel kılavuzları onaylayarak Afrika bölgesinde açık bankacılık düzenlemelerini benimseyen ilk ülke oldu.

Bu açıklama, Haziran 2017’de başlayan açık bankacılık yolculuğunun doruk noktası. CBN daha önce 2021’in başlarında açık bankacılık için düzenleyici çerçeveyi yayınlamıştı.

Nijerya’da açık bankacılığın ilk destekçileri arasında Sterling Bank, KPMG, PwC, EY, Paystack, Teamapt, Wallet Africa ve OnePipe yer alıyor. Koalisyon şimdi Mono, Switch, Lendsqr, Palmpay, Carbon ve Trium gibi şirketleri de kapsayacak şekilde genişledi.

CBN’nin Ödemeler Sistemi Yönetimi Departmanı Direktörü Musa Jimoh şunları söyledi: “Nijerya’da Açık Bankacılığın benimsenmesi, müşteri odaklı ürün ve hizmetlerin oluşturulmasını sağlamak için bankalar ve üçüncü taraf firmalar arasında müşteri tarafından izin verilen verilerin paylaşımını teşvik edecektir.”

PSD2 tarzı mevzuatın yerel finansal hizmetlere erişimi artırması ve Nijerya’da bankası olmayan birçok kişi de dahil olmak üzere milyonlarca insan için finansal katılımı derinleştirmesi bekleniyor. Yayınlanan kılavuzda CBN, açık bankacılığın “Nijerya’da verimliliği, rekabeti ve finansal hizmetlere erişimi arttırmayı amaçladığını” belirtti.

Etiketler