BNPL Platformu Affirm Avustralya’dan Ayrılıyor

Amerikan şimdi al, sonra öde platformu Affirm, işgücünün %19’unu işten çıkardıktan bir ay sonra Avustralya pazarından çekiliyor.

Şirket, web sitesinde yayınladığı bir notta şöyle diyor: “Affirm olarak 28 Şubat 2023 itibarıyla Avustralya’daki faaliyetlerimizi düzenli bir şekilde tasfiye etme kararı aldık.”

Planlarında herhangi bir değişiklik görmeyecek olan aktif kredi sahiplerine e-postalar gönderiliyor.

PayPal’ın kurucu ortağı Max Levchin tarafından 2012 yılında hayata geçirilen Affirm; ABD, Kanada ve Avustralya’daki milyonlarca kullanıcıya taksitli ödeme planları sunmak üzere binlerce üye işyeri ile iş birliği yapıyor.

Şirket, 2021 yılında BNPL dalgasını halka arz için kullandı ve o zamandan beri Amazon ve Target gibi önemli müşterilerle anlaşmalar yaptı.

Ancak, geçen ay 500 çalışanını işten çıkardığını ve kripto hedeflerinden vazgeçtiğini söyleyen Levchin, 2022’nin ortalarında her şeyin değiştiğini belirtti.

Levchin sözlerine şöyle devam etti: “Son birkaç yılda ve özellikle de pandemi boyunca hızla büyürken, ekibin büyüklüğünü desteklemek için gereken gelirden önce işe alım yaptık.”

Avustralya bir zamanlar BNPL için özellikle verimli bir coğrafya olarak görülüyordu ancak Affirm’in çıkışı yerel oyuncu Openpay’in kayyuma devredilmesinden haftalar sonra gerçekleşti.

Etiketler