AB, Bankalar İçin Kripto Sermaye Kurallarının Hızlandırılması Çağrısında Bulundu

Avrupa, küresel olarak kabul edilen son tarihi kaçırmak istemiyorsa kripto varlıklara sahip bankalar için katı sermaye kurallarının Avrupa Birliği’nin bekleyen bankacılık yasasında yer alması gerekiyor.

Dünyanın başlıca finans merkezlerinin bankacılık düzenleyicilerinden oluşan küresel Basel Komitesi, bankaların stablecoin’ler ve bitcoin gibi kripto varlıklara ilişkin risklerine yönelik sermaye gerekliliklerinin uygulanması için Ocak 2025’e kadar bir son tarih belirledi.

Avrupa Komisyonu, Reuters tarafından görülen gayri resmi bir tartışma belgesinde, “Şu an için bankaların kripto varlık riskleri çok düşük ve kripto varlıkla ilgili hizmetlerin sağlanmasında yalnızca sınırlı bir katılımları var.” dedi.

“Bankalar, müşterileri adına kripto varlık ticareti yapmaya ve kripto varlıklarla ilgili hizmetler sağlamaya ilgi duyduklarını ifade ettiler.”

Basel’in standartları AB’de bir kanunla uygulanıyor ve bir gecikme, kripto varlık ticareti için ayrı AB kurallarının 2024’te yürürlüğe girmesi nedeniyle bankaların kripto pazarına girmek için daha uzun süre beklemesi gerektiği anlamına gelebilir.

Basel’in kripto kurallarını uygulamak için AB yeni bir yasa önerebilir ya da Avrupa Parlamentosu’nun talep ettiği gibi şu anda tamamlamakta olduğu bankacılık yasasını genişletebilir.

Belgede, parlamento ve AB devletlerinin bankacılık yasası üzerinde eşit söz hakkına sahip olduğunu ve kripto varlıklarla ilgili hükümleri içerebilecek nihai metni müzakere etmeye başlayacaklarını belirtti.

Komisyon belgesinde, bunun bankalara kripto varlık risklerine ilişkin gereklilikleri konusunda netlik kazandıracağı ve bunlardan kaynaklanan risklerin yeterince ele alınmasını sağlayacağı belirtildi.

“Uluslararası bir perspektiften bakıldığında, AB’nin Basel düzeyinde üzerinde mutabık kalınan son uygulama tarihine tam olarak uyum sağlamasına da olanak tanıyacaktır.”

Belgede, ayrı bir yasa taslağının en erken 2023 sonuna kadar ortaya çıkmayacağı belirtildi. Parlamento’nun 2024 yılı ortasında sandık başına gidecek olması, yeni bir yasanın 2025 yılına kadar onaylanmasını zorlaştırıyor.

Komisyon belgesi ayrıca, bloğun Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin (EBA) kripto varlıkların uygun şekilde kategorize edilmesini sağlamak için AB’nin menkul kıymetler gözlemcisi ESMA ile koordine olabileceğini öneriyor.

Basel, bitcoin gibi desteklenmeyen kripto para birimleri için sert sermaye yükümlülükleri ve bir varlık veya itibari para (fiat currency) birimi ile desteklenen stablecoin’ler için daha az sermaye yükümlülükleri belirledi.

Etiketler