Türkiye’de Büyüme Verilerini Açıklayan Uber, İstanbul’daki Yeni Hizmeti Uber Kurye’yi Duyurdu 

Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün 70 ülkede, 10 binden fazla şehirde günde 21 milyondan fazla yolculuk yapılmasına imkân sağlıyor. Türkiye’de ise İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Antalya’da sarı, turkuaz ve siyah taksilerle, regülasyonlar ile uyumlu bir şekilde taksi hizmetlerine ek olarak İstanbul’da sunduğu Uber Kurye’yi ekledi. 

Uber gibi global bir markanın Türkiye’de olması ve uluslararası bir uygulama olarak Türkiye’ye kattığı değere yepyeni bir hizmet eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı Uber Türkiye’nin 2022 sonuçlarını paylaştığı açıklamasında önemli noktalara değindi: 

“Uber Türkiye olarak çok iyi sonuçlarla tamamladığımız 2022 yılına baktığımızda, Türkiye’nin Uber içinde en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarımızı 2023 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.” 

Uber Türkiye 2022 Rakamları

“İstanbul çoğunluk olmak üzere, Türkiye genelinde 2022 yılında 33 binin üzerinde taksi sürücüsü kazanç elde etmek için Uber’i kullanırken, platformda yolculuk yapan taksi sürücüsü puan ortalaması 5,00 üzerinden 4,93 oldu. Yıl boyunca uygulama, 25 milyon kez araç çağırmak için kullanıldı, bu sonuç bir önceki yıla göre yüzde 270 büyüme gösterdi. Uber uygulamasının ülkedeki toplam indirilme sayısı çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere 2022’de 5,8 milyona ulaştı. Hem İstanbullular hem de İstanbul’u ziyaret eden 159 farklı ülkenin vatandaşı Uber uygulamasını kullanarak İstanbul’u gezdi: ABD, Suudi Arabistan ve İngiltere listenin başında yer aldı. Bir yolcu, yıl boyunca en fazla 938 kez Uber Taksi çağırırken, Uber Taksi ile en fazla yolculuk 23 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşti.

2022 yılı boyunca Uber’in Türkiye’de hayata geçirdiği büyük projelere baktığımızda ise, Uber, Ocak ayında taksi sürücülerini desteklemek amacıyla Allianz Partners ile ferdi kaza sigortası programı başlatarak Uber Taksi yolculuklarının sigortalı olmasını sağladı, Şubat ayında 8+1 kapasiteli lüks araçlarla hizmet veren “Uber Siyah Taksi”’yi hayata geçirdi, yaz başında “Uber Pro” ile taksi sürücülerine ödül ve ayrıcalıklar sunduğu Shell’den akaryakıt desteğini de kapsayan “Sadakat Programı”’nı başlattı. Ekim’de Uber’in İstanbul’da taksi sürücülerine özel geliştirdiği “Yolculuk Radarı” özelliğini Türkiye’ye getirdi. Kasım’da Antalya faaliyetlerine başladı, Aralık’ta “Blindlook” iş birliği ile görme engelliler için hayatı kolaylaştıran Türkiye’deki ilk mobilite uygulaması oldu. Uber uygulamasına kayıtlı taksi sürücüsü ve kullanıcı sayısında büyük bir artış elde edildi ve Türkiye Uber içinde en hızlı büyüyen ülkelerden birisi oldu.

Uber Türkiye aynı zamanda İstanbul’daki geniş ulaşım ağını kullanarak topluma fayda sağlayan projeler geliştirmeye de devam etti, Herkese Kitap Vakfı iş birliği ile kitap bağışları köy okullarına ulaştırılmak üzere ücretsiz toplandı. Beşiktaş Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi iş birliği ile elektronik atıklar geri dönüşüm için ücretsiz toplandı. Uber ayrıca özel günlerde Uber kullanıcılarına sürpriz hediyeler dağıtmaya devam etti: 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel hediye “Uber Çikolata” ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel çocuklara hediye dünya klasikleri seti “Uber Kitap” dağıtıldı.”

Uber Kurye İstanbul’da

“Uber, Dünya’da 37 ülkede ve 371 şehirde faaliyet gösteren, anlık paket teslimatı yapılabilen “Uber Kurye” hizmetini 19 Ocak itibari ile İstanbul’da başlattı. Kurye iş ortaklarıyla iş birliği içerisinde hayata geçirilen bu yeni hizmet İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak.

Uber Kurye ile gönderilecek paketler, Uber uygulamasında belirtilecek adresten teslim alınır ve iletilmek istenen adrese teslim edilir. Uber kullanıcıları, uygulamada bulunan ‘Paket gönder’ seçeneğine ek olarak, ‘Paket al’ seçeneğini de kullanarak belirttikleri adresten paket aldırıp teslimat adresine ulaştırabilir. Uber, bu yeni ürün lansmanına özel tüm kullanıcılarına UBERKURYE kodu ile yalnızca İstanbul’da geçerli 70 TL’ye kadar bir adet ücretsiz paket teslimatı hediye ediyor. Uber uygulamasında bulunan Cüzdan sekmesindeki Promosyonlar bölümüne UBERKURYE kodunu ekleyerek ücretsiz teslimattan faydalanılabilir. Kampanya, 31 Ocak tarihine kadar kredi kartı ile yapılan ödemelerde geçerlidir.” 

2023’te Türkiye’de Uber

“2023 yılına baktığımızda ise, iş ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz ve Uber Taksi uygulamasının Türkiye’de daha fazla şehirde hizmet vermesi ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öncelikle büyük şehirlerimizi sisteme katmak, ardından da tüm Türkiye’de kullanılabilen bir uygulama olmak üzere çalışıyoruz.

Uber dünyada sadece insanların değil, eşyaların, yemeklerin hatta evcil dostlarımızın bir noktadan diğerine ulaşımını kolaylaştırmayı hedefleyen çeşitli hizmetler sunuyor. Türkiye’de ilgili regülasyonlara uygun olacak şekilde Uber Kurye gibi yeni hizmetlerin hayata geçirilebilmesi ile ilgili çalışmalarımız her zaman devam edecek. İnanıyoruz ki, 2023 genel anlamda heyecan verici gelişmeleri yaşayacağımız bir yıl olacak. Türkiye’de mobilite alanında değer yaratabilmek ve içinde bulunduğumuz topluma sosyal fayda sağlayabilmek için çalışmalarımıza aynı özenle devam edeceğiz.”

Etiketler