REM People, Ethos Asset Management’tan 12 Milyon $ Yatırım Aldı

San Diego, ABD merkezli yatırım şirketi Ethos Asset Management, REM People’a 12 milyon dolar (225 milyon TL) yatırım yaptı. Alınan yatırımla birlikte REM People, yurtdışı bölge ofisi sayısını ilk etapta 8 ülkeye, daha sonraki aşamalarda ise kademeli olarak 24 ülkeye çıkartacak. REM People CEO’su Bülent Peker, aldıkları yatırımın bir kısmını çalışanlarına ikramiye olarak dağıtacaklarını, aynı zamanda hisse senedi opsiyon programını (ESOP) hayata geçirerek şirket hisselerinin %10’unu kademeli olarak çalışanlarıyla paylaşacaklarını belirtti.

Global etkinliğini artırıyor

2015 yılında perakende ve teknoloji tecrübesine sahip tekno-girişimciler tarafından kurulan REM People, ilk yatırımını Aralık 2019’da almıştı. Bu yatırımla birlikte REM People, global büyümesini hızlandırmıştı. Bugün İstanbul, Dubai ve Londra olmak üzere üç ülkeden yönetilen bölgesel bir teknoloji şirketi haline gelen REM People, hizmet verdiği ülke sayısını 50’nin üzerine çıkardı. Sektöründe lider 120’den fazla marka ve perakendeciye hizmet veren REM People, çalışan sayısını da geçtiğimiz yıla oranla %40’a yakın artırdı. 

Girişimcilik ekosisteminde “yapay zekâ tabanlı görüntü tanıma teknolojileri ve uçtan uca perakende uygulama yönetimi çözümleriyle” öne çıkan REM People, 2023’ün ilk günlerinde ABD’nin önde gelen yatırım ve finansman şirketlerinden biri olan Ethos Asset Management ile anlaştı. Ethos, uzun vadeli bir yatırım planının ilk ayağı olarak REM People’a 12 milyon dolarlık (225 milyon TL) yatırım yaptığını duyurdu. 

“Uzun soluklu bir ortaklığın ilk adımı”

REM People Kurucu Ortağı ve CEO’su Bülent Peker, üç aşamalı bir yatırım sürecinin ilk adımı olarak başarıyla hayata geçen ortaklıkla ilgili şunları söyledi: “2015 yılında İstanbul’dan çıktığımız yolculukta önemli bir aşamayı daha geride bırakıyoruz. Yılın ilk günlerinde tekno-girişim ekosistemimizi motive edecek bir yatırım haberini duyurmaktan dolayı mutlu, Ethos Asset Management ile benzersiz bir ortaklık kurduğumuz içinse çok heyecanlıyız. Bu yatırım, yapay zekâ tabanlı teknolojimizi küresel olarak daha kısa sürede ölçeklendirmemizi sağlayacak. Aldığımız yatırım, ağırlıklı olarak yapay zekâ odaklı araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizde, uluslararası yayılımımızda, yeni ürünlerin piyasaya sunulmasında ve küresel ambalajlı tüketici ürünleri (CPG) şirketleri ve perakendeciler için tek noktadan perakende analitiği hizmetleri sunan bir pazar yeri oluşturmamızda kullanılacak. Ayrıca bu yatırımın, önümüzdeki aylarda devamı gelecek olan diğer yatırım turları ve uzun soluklu bir küresel ortaklığın ilk adımı olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyoruz.” 

“REM People heyecan verici bir proje”

Ethos Asset Management CEO’su Carlos Santos, yaptıkları yatırımla ilgili olarak şöyle konuştu: “REM People, yapay zekâ tabanlı teknolojilerle verileri işlemek için tasarlanmış, en yeni iş zekâsı araçlarıyla gerçek zamanlı olarak görselleştirilmiş ve aksiyon aldırılabilir iç görüler sunan bilişim teknolojisi (BT) çözümlerinin en ileri noktasında yer alan, benzersiz ve heyecan verici bir proje. Bütüncül bir yaklaşımla, perakende ticaret operasyonlarını ve uygulamalarını izleyerek müşterilerin ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor. Yaptığımız bu yatırımla REM People’ın, tüketici ürünlerinin alışveriş alanlarında her zaman erişilebilir ve görünür olmasını, kayda değer bir raf/pazar payının garanti edilmesini, fiyatlandırmanın doğru olmasını, planogram ve diğer KPI’ların uyumlu olmasını sağlamalarına yardımcı olma vizyonunu destekliyoruz.”

“REM People ekibine güvenimiz tam”

Yatırım sürecinde önemli rol oynayan ve Ethos’un global temsilciliğini yürütmekte olan Attributed Holdings’in yöneticisi Mustafa Kemal Genç ise şunları söyledi: “Verinin gücü her geçen gün daha da artıyor. Çevrimiçi kanallar için veriyi ölçmek nispeten kolayken, fiziksel kanallarda veriyi anlamlı hale getirmek hala büyük bir problem. REM People ekibi; bu alanda çok deneyimli ve başarılılar. Hikayelerinin bundan sonraki bölümünde, daha büyük hedeflerine ulaşmalarında onlara destek olduğumuz için çok mutluyuz”.

“Perakende teknolojilerine yönelik yatırımlarımız devam edecek”

Ethos, Kuzey ve Orta Amerika İcra Direktörü Hans Kastensmith ise: “Bu finansman anlaşmasını hayata geçirmek amacıyla Ethos, REM People ve AHI ekibiyle çalışmak benim için bir zevkti. Bu yatırım, Ethos için 2022’de artışa geçen ve 2023’te genişlemeye devam etmeyi umduğumuz perakende alanındaki bir başka önemli yatırıma daha işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

REM People Hakkında:

REM People, yapay zekâ tabanlı çoklu kanal (omni-channel) perakende uygulama yönetimi çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği şirketidir. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik, ambalajlı tüketici ürünleri şirketlerinin ve perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunmasıdır.

REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı olur. Perakende Uygulama Yönetimi alanında geliştirdiği 3 SaaS yazılımın yanı sıra ‘Yapay Zekâ Tabanlı Gelişmiş Analitik’ ve talebe dayalı olarak ‘Uçtan Uca Araştırma/Ölçümleme/Analiz Hizmetleri’ sunar.

REM People; Abdi İbrahim, Al Marai, Americana, Anadolu Efes, Arçelik, Arla Foods, Bahlsen, Bayer, Bazooka, Beko, Bel Groupe, Betek Boya, BRF-One Foods, Carrefour, Coca-Cola, Danone, Edding, ETİ, Evyap, Expanscience, Exxen, Faber Castell, Fakir, Ferrero, Haribo, Hayat, Henkel, Huawei, IFFCO Group, Intel, Kellogg’s, Kraft-Heinz, Majid Al Futtaim, , Mey-Diageo, Mezzan Foods, Microsoft, Mondelez, Nestle, Nescafe Express, Nutricia, Opet, P&G, PepsiCo, Pernod Ricard, Peyman, Reckitt Benckiser, Red Bull, Seara, Shell, Şişecam, Şölen, Starbucks, Tadım, Tat Gıda, Tiryaki, Türk Tuborg, Turkcell, Turkcell Superonline, Turkcell ve Unilever gibi dünya devlerine 50’den fazla ülkede hizmet vererek verimliliklerini artırmayı hedefler.

Ethos Asset Management Hakkında:            

Ethos Asset Management (Ethos), kaynak mobilizasyonu ve proje finansmanında küresel erişime sahip bağımsız, ABD merkezli bir şirkettir. 

Daha fazla bilgi için: https://www.ethosasset.com

Etiketler