Kart Kullanımı Artarken, Birleşik Krallık Perakendecileri Takas ve Program Ücretlerine Acil Müdahale Edilmesini Talep Ediyor

İngiliz Perakende Konsorsiyumu, pandemi sırasında nakitten kartlara dramatik bir geçiş olduğunu gösteren rakamları açıkladıktan sonra, büyük kart programları(schemes) tarafından uygulanan fahiş fiyatların engellenmesi için acil müdahale çağrısında bulunuyor.

BRC raporu, 2021 yılında mağazaların kapanması ve halka temassız ödeme kullanmalarının tavsiye edilmesi nedeniyle nakit kullanımının yarı yarıya azalarak tüm işlemlerin sadece %15’ine düştüğünü, işlemlerin %82’sinin ise kredi veya banka kartlarıyla yapıldığını ortaya koyuyor. Her beş kart işleminden dördünden fazlası banka kartları kullanılarak yapılırken, geri kalan işlemler kredi kartlarından yapıldı.

Nakit para, tüketici harcamalarının sadece %8’ini oluştururken (%15’ten düşüş görüldü), kredi kartları hafif bir artışla %23’e, banka kartları ise önemli bir artışla %67’ye yükseldi.

Kartlı ödeme kullanımındaki artış kısmen, gıda dışı ürünlerin %48,6’sının online olarak satın alındığı 2021 yılında online alışverişteki artışı yansıtmakta. Bu rakam 2022’nin ilk 11 ayında %39,9’a düştü çünkü pandeminin hafiflemesiyle birlikte daha fazla insan önceki alışkanlıklarına geri döndü. Sonuç olarak, kartlı ödemelere geçişin kalıcı olup olmayacağı henüz belli değil.

BRC’ye göre kart kullanımı artarken, bu ödemelerin kabul edilmesiyle ilgili maliyetler de arttı. 2021 yılında perakendeciler sadece müşterilerin kartlı ödemelerini kabul etmek için 1,3 milyar sterlinlik maliyete katlandı. İşlemlerin çoğunluğunu oluşturan banka kartları program (scheme) ücretlerinin 2020’ye kıyasla %28 ve toplam üye işyeri hizmet ücretlerinin ise %12 oranında arttığı görüldü.

Lobi grubu bunun, banka kartı işlemlerini gerçekleştirmek için kart firmaları tarafından perakendecilere yüklenen 141 milyon sterlinlik ek maliyet anlamına geldiğini söylüyor.

Mastercard, BRC’nin iddialarına karşılık verdi. Kart şirketi Finextra’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “BRC’nin bu abartılı iddialarını kabul etmiyoruz. Mastercard Birleşik Krallık’taki perakendecilere ödeme kabul etmenin en düşük maliyetli ve en güvenli yollarından birini sunmaktadır. Tipik bir 50 sterlinlik satışta Mastercard’ın ücreti sadece 6 peni ve bu da müşterilerimizin güvenebileceği hizmetleri sunmamızı sağlıyor. Elektronik ödemeler olmadan milyonlarca tüketici ödeme yapamaz ve işletmeler satış yapamaz.”

Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR), kart ücretleri ve Brexit sonrası kart şemaları tarafından Birleşik Krallık’taki işyerlerinden alınan takas ücretlerine ilişkin iki piyasa incelemesi başlattı. Ancak gözlemci kurum incelemelerin sonuçlanması için üye işyerlerinin iki yıl daha beklemek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

BRC, düzenleyici kurumu bu süre zarfında kart ücretlerinin artmasını engellemek için geçici müdahalelerde bulunmaya çağırıyor. Perakende kuruluşu ayrıca takas ücretlerinin kaldırılmasını ve Birleşik Krallık Hazinesi’nin kart kabul etmenin maliyetine ilişkin kendi incelemesini yapmasını talep ediyor.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu ödemeler politikası danışmanı Hannah Regan şunları söyledi: “Geçen yıl halkın karantinaya girip çıkması ve nakit kullanımından caydırılmasıyla birlikte perakende harcamalarının %90’ından fazlası banka veya kredi kartı ile yapıldı. Kart kullanımı artarken, zaten zor durumda olan perakendeciler bu ödemeleri kabul etmek için büyük meblağlar ödemek zorunda kaldı. Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi’nin ve Hazine’nin, kart programlarının pazardaki hakim konumlarını kötüye kullanmalarını engellemek için acil müdahalede bulunmasına ihtiyacımız var.”

Etiketler