Apple’ın Japonya Yatırımı 100 Milyar Doları Aştı, CEO Cook Çip Merkezini Ziyaret Etti

Apple geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İcra Kurulu Başkanı Tim Cook’un ülkenin yarı iletken endüstrisinin merkez üssünü ziyareti sırasında, son beş yılda Japon tedarik ağına 100 milyar dolardan fazla yatırım yaptıklarını söyledi.

Cook attığı bir tweet’te, aralarında Taiwan Semiconductor Manufacturing Co tarafından inşa edilmekte olan bir fabrikanın da bulunduğu birçok yarı iletken ve önde gelen teknoloji firmasının fabrikalarına ev sahipliği yapan Japonya’nın güneybatısındaki Kumamoto vilayetini ziyaret ettiğini söyledi.

Apple yaptığı açıklamada, çok uluslu şirketlerden aile işletmelerine kadar yaklaşık 1.000 şirketi kapsayan bir ağ ile Japonya’daki tedarikçilere yönelik harcamalarını 2019’dan bu yana %30’dan fazla artırdığını söyledi.

Apple, Sony Group Corp’u  iPhone ürünleri için kamera sensörü sağlayan Japonya’daki en büyük tedarikçilerinden biri olarak nitelendirirken, tekstil firması Inoue Ribbon Industry Co ve kalıp üreticisi Shincron Co gibi orta ve küçük ölçekli işletmeleri de ortakları arasında saydı.

Apple; Sony, Murata Manufacturing Co, Keiwa Inc, Fujikura ve Sumitomo Electric Industries  dahil olmak üzere 29 Japon tedarikçinin 2030 yılına kadar Apple ile ilgili işleri için yenilenebilir enerjiye geçmeyi taahhüt ettiğini söyledi.

Etiketler