Alabama ve Utah, TikTok’u Devlet Cihazlarında Yasaklayan Son ABD Eyaletleri Oldu

Geçtiğimiz Pazartesi günü Alabama ve Utah, Çinli ByteDance şirketine ait kısa video paylaşım uygulaması TikTok’un ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle devlet cihazlarında ve bilgisayar ağlarında kullanımını yasaklayan diğer ABD eyaletlerine katıldı.

Eylemler, geçtiğimiz ay FBI Direktörü Chris Wray’in Çin hükümetinin ByteDance’a ait uygulamayı milyonlarca ABD kullanıcısı hakkında veri toplamak ya da etki operasyonları için kullanılabilecek tavsiye algoritmasını kontrol etmek için kullanabileceğini söyleyen uyarılarının ardından geldi.

Alabama Valisi Kay Ivey:”Rahatsız edici bir şekilde, TikTok büyük miktarda veri toplamaktadır ve toplanan verilerin çoğunun uygulamanın sözde video paylaşım amacıyla meşru bir ilgisi yoktur. TikTok’un devlet bilgi teknolojisi (IT) altyapısını içerecek şekilde kullanılması, Çin’in sızma operasyonlarına karşı kabul edilemez bir güvenlik açığı yaratmaktadır.” ifadesinde bulundu.

Vali ayrıca yürütme organı kurumlarına TikTok’un hassas devlet verilerine erişimini engellemek için gerekli tüm adımları atmalarını emretti.

TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu kadar çok eyaletin TikTok hakkındaki asılsız, siyasi içerikli yalanlara dayanan politikaları yürürlüğe koymak için çoğunluğa katılması bizi hayal kırıklığına uğrattı.” dedi.

Federal İletişim Komiseri Brendan Carr Pazartesi günü attığı bir tweet’te en az dokuz eyaletin TikTok’un “arz ettiği ciddi güvenlik tehditlerine dayanarak” harekete geçtiğini söyledi.

TikTok’u devlet cihazlarında yasaklayan diğer ABD eyaletleri arasında Teksas, Maryland ve Güney Dakota yer alıyor.

Indiana da uygulamaya, Çin’in verilerine erişimi konusunda kullanıcıları kandırdığı ve çocukları yetişkin içeriklerine maruz bıraktığı iddiasıyla dava açtı.

Eski Başkan Donald Trump 2020’de yeni ABD’li kullanıcıların WeChat ve TikTok’u indirmesini engellemeye çalıştı, bu da bu uygulamaların ABD’de kullanımını etkili bir şekilde engelleyecekti, ancak Trump sürdürdüğü bir dizi mahkeme savaşını kaybetti.

Haziran 2021’de Başkan Joe Biden, Trump’ın bu uygulamaların indirilmesini yasaklamayı amaçlayan idari emirlerini geri çekti ve Ticaret Bakanlığı’nı uygulamaların yarattığı güvenlik endişelerini gözden geçirmeye yönlendirdi.

Etiketler