Samsung ve LG Vietnam’da Milyarlarca Dolarlık Ek Yatırım Planlıyor

Vietnam hükümeti geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Güney Koreli elektronik devleri Samsung ve LG’nin Vietnam’a milyarlarca dolarlık ek yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Duyuru, Samsung’un zayıflayan küresel talebe yanıt olarak bu yıl Vietnam’daki akıllı telefon üretimini iki kez azaltmasının ardından geldi. Hükümetten yapılan açıklamada, Vietnam’daki en büyük yabancı yatırımcı olan Samsung Electronics’in ülkedeki toplam yatırımını 18 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkaracağı belirtildi. Şirket yatırım hakkında yorum yapmayı reddetti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, yatırımın bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Samsung yıllardır akıllı telefonlarının yaklaşık yarısını Vietnam’da üretiyor ve ülkenin toplam ihracatının yaklaşık beşte birini gerçekleştiriyor. Vietnam Devlet Başkanı Nguyen Xuan Phuc ile şirketin CEO’su Han Jong-hee arasında Seul’de yapılan görüşmenin ardından hükümet, ek yatırımın Vietnam’ı Samsung’un kilit üretim merkezi olarak daha da sağlamlaştıracağını söyledi.

Vietnam hükümeti ayrı bir açıklamada LG’nin ülkeyi bir akıllı telefon kamera üretim merkezi haline getirmek için 4 milyar dolar daha yatırım yapacağını söyledi. Elektronik ev aletleri, kameralar ve araba parçaları gibi ürünler üretmek için Vietnam’a şimdiye kadar 5,3 milyar dolar yatırım yapan LG, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Duyurular, Vietnam ve Güney Kore’nin kurdukları ilişkiyi “kapsamlı stratejik ortaklık” seviyesine yükselttiklerini belirtmesiyle birlikte geldi. Vietnam şimdiye kadar bu çerçevede sadece Çin, Rusya ve Hindistan ile bu seviyede bir işbirliğine sahipti.

İki ülke, geçen yıl 78 milyar dolar olan ikili ticareti önümüzdeki yıl 100 milyar dolara, 2030 yılına kadar da yılda 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Vietnam son on yılda elektronik şirketleri için en cazip üretim merkezlerinden biri haline geldi, ancak zayıflayan küresel talep bu yıl üretim kesintilerine neden oldu.

Etiketler