Atom Bank 30 Milyon Sterlin Yatırım Aldı; Halka Arzı Erteledi

BBVA, Toscafund ve Infinity Investment Partners, Birleşik Krallık’taki dijital kredi kuruluşu Atom Bank 2024 yılında halka arza hazırlanırken kuruluşa 30 milyon sterlin yatırım yapmayı kabul etti.

Atom Bank daha önce Şubat ayında 75 milyon sterlin toplayarak bu yılki yatırım tutarını toplamda 105 milyon sterline çıkardı. Yeni fonlar daha fazla borç vermeyi teşvik etmek için kullanılacak.

Banka, bu artışın “Atom’un büyüme ve gelecekte halka açılma planlarında olumlu bir adım” olduğunu söylüyor. Atom uzun zamandır halka açılmayı planlıyordu ancak giderek zorlaşan piyasa koşulları Atom’u Londra Borsası’na kote olmayı en az 2024 yılına kadar ertelemeye zorladı.

Financial Times’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, dijital kredi kuruluşu halka açılmadan önce önümüzdeki yılın ilk yarısında yaklaşık 50 milyon sterlinlik son bir yatırım turu planlıyor.

Atom Bank CEO’su Mark Mullen şunları söyledi: “Bu yıl Atom’da sürekli bir ilerleme ve gelişme yılı oldu. Geçtiğimiz haftalarda sabit ve anlık tasarruflarımızın fiyatlandırmasıyla fark yaratarak, tasarruflara adil bir getiri ödeyen Atom gibi bankalar ile piyasaya tepkisiz kalanlar arasında bir boşluk açarak perakende mevduatlarda 4,5 milyar sterlini aştık.”

“Konut kredisi (mortgage) ve ticari kredi hacmimizde devam eden büyümenin yanı sıra, bankamız; hızlı, kolay ve paranın karşılığını sunmaya odaklanmamızın hem müşterilerimize hem de hissedarlarımıza fayda sağlamaya devam edeceğini kanıtlıyor.” 

Bu yılın başlarında Atom, haftada dört günlük çalışma sistemini denemiş ve bunun başarılı olduğu sonucuna vararak üretkenlikte ve çalışan memnuniyetinde bir artış gözlemlemişti.

Etiketler