Mastercard’dan Bankalara Kripto Hizmeti 

ABD merkezli finans şirketi Mastercard, bankaların ve fintech şirketlerinin müşterilerine kripto hizmeti sunmasına olanak tanımak amacıyla geliştirilen planlar kapsamında blok zinciri altyapı platformu Paxos ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Açıklama metninde yer verilen ve Mastercard tarafından yapılan bir anket, katılımcıların yüzde 29’unun yatırım aracı olarak kriptoyu seçtiğini ve yüzde 65’inin mevcut finans kurumları tarafından sağlanacak kripto hizmetlerini tercih ettiğini gösteriyor.

Bu bağlamda yeni tanıttığı Mastercard Crypto Source programı ile finans devi, bankaların ve fintech şirketlerinin müşterilerine, kimlik, siber, güvenlik ve danışmanlık hizmetleri ile zenginleştirilmiş bir şekilde belirli kripto varlıkların alım satımı ve saklama hizmeti verme konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.

İş birliği kapsamında Paxos bankalar adına kripto varlık alım satımı ve saklama hizmetleri sağlarken bu özellikler bankaların arayüzlerine Mastercard teknolojisi aracılığıyla entegre edilecek.

Bankaların kripto paralarda işlem yapmalarının önüne geçen regülasyonlara uyum ve güvenlik konularını çözmeyi amaçlayan Mastercard, halihazırda online ödeme devi PayPal tarafından kullanılan kripto işlem platformu Paxos ile kripto paralarla işlem yapma olanağı sunan bankalar arasında köprü olmayı planlıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Mastercard Siber ve Bilişim Başkanı Ajay Bhalla, “Bugün duyurusunu yaptığımız, kullanıcıları güvenli ve güvenilir bir şekilde kripto ekosistemine getirmeye yardımcı olacak entegre bir hizmet yaklaşımıdır.” dedi. 

Şirketin son yatırımları olan CipherTrace ve Ekata satın alımlarına da değinen Bhalla, bu yatırımların müşterilere ve tüketicilere piyasada mevcut olan en gelişmiş çözümleri sunmada yardımcı olduğunu ifade etti.

Etiketler