Hindistan Başbakanı Modi’den Dijital Bankacılık Hamlesi

Hindistan başbakanı Narendra Modi, kullanıcılar için bankacılık deneyimini iyileştirmek ve finansal katılımı artırmak hedefiyle 75 dijital bankacılık biriminin (DBU) hayata geçirileceğini duyurdu.

Söz konusu hamle, bu yılın başlarında Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından açıklanan 2022-23 bütçe planları arasında yer alıyordu.

Başbakan Modi, “Son yıllarda ülkedeki dijital bankacılık, dijital ödeme ve fintech girişimleri hızlı bir şekilde büyüdü. Hükümet, dijital bankacılığın faydalarının ülkenin her köşesine tüketici dostu bir şekilde ulaşmasını sağlamak için bu sektörleri teşvik etmeye devam ediyor.” dedi.

Modi, bu planları ileriye taşımak ve ülkenin bağımsızlığının 75. yılını kutlamak amacıyla ülkedeki 75 farklı bölgede 75 dijital bankacılık birimi kurulacağını duyurdu.

Bu dijital bankalar, hem yatırımcılar hem de müşteriler için cari hesap, mobil ve internet bankacılığı, banka ve kredi kartları ve dijital kitler de dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunacak.

Hindistan’ın Kripto Kararı Merakla Bekleniyor

Başbakan Modi, dijital bankacılığın aktif bir savunucusu olarak biliniyor. Modi 2014 yılında telefon bankacılığını dijital bankacılıkla değiştirme planlarını uygulamaya koymuş ve dijital bankacılık hizmetlerinin ülkede bir “fintech devrimini” tetikleme potansiyelinden bahsetmişti.

Diğer taraftan Hindistan ve Başbakan Modi, kripto para birimleri konusunda mesafeli olmasıyla tanınıyor. Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz temmuz ayında kripto para birimleri ile ilgili endişelerini dile getirmiş ve kripto varlıkları yasaklama arzusunu açıklamıştı. Merkez bankasının bu çağrısının sonucu, ekim ayında yayınlanacak olan Finansal İstikrar Kurulu raporu ile netlik kazanacak.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına katılmak için ABD’ye giden Maliye Bakanı Sitharaman, Hindistan’ın G20 başkanlığı sırasında kripto para birimi için standart işletim prosedürleri geliştirmeyi hedeflediğini belirtmişti. 

Etiketler