YouTube, Müzik ve Podcast Reklamlarını Markalara Açıyor

Ana şirketi Alphabet Inc olan YouTube, reklamverenlere internet bağlantılı televizyonları üzerinden müzik ve podcast dinleyenlere ve izleyenlere ulaşma imkanı sunacağını açıkladı.

YouTube’un reklam kanallarını genişletme duyurusu, reklam endüstrisinin rekor seviyedeki enflasyon ve tedarik zinciri kesintileri ile mücadele ettiği ve bu sebeple bazı markaların pazarlama bütçelerini geri çektiği bir dönemde geldi.

Google ve YouTube küresel reklamveren çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı Debbie Weinstein bir röportajda, reklam endüstrisinde yaşanan problemler sebebiyle reklamverenlerin, direkt olarak yeni müşterilere ulaştıracak ve ürün satışlarını artıracak pazarlama yöntemlerine odaklandığını söyledi. 

Weinstein konuyla ilgili olarak, “Neyin işe yarayacağını ve sayılarının nasıl ikiye katlanacağını bilmek istiyorlar.” dedi.

Bu doğrultuda yayın devi YouTube, markaların müzik veya podcast dinlemek için YouTube’u kullanan bireylere pazarlama yapmasına izin vermek için sesli reklam modellerini küresel olarak genişleteceğini söyledi.

Daha ziyade bir video platformu olarak bilinmesine rağmen Edison Research verileri YouTube’un, podcast dinleyicileri tarafından en çok kullanılan ikinci platform olduğunu gösteriyor.

YouTube ayrıca, kullanıcıların internete bağlı televizyonlarında veya diğer cihazlarında video izlediği esnada, bir markanın platformdaki en popüler içeriklerden bazılarında birinci sınıf konumlandırmaya sahip olmasını sağlayacak “Moment Blast” isimli yeni bir reklam yerleşim paketi de devreye alacak.

Weinstein, markaların spor etkinlikleri veya yeni ürün lansmanları gibi önemli anları için bu paketi satın alabileceğini ifade etti.

Etiketler