Roblox, 3 Boyutlu Reklam Modellerine Hazırlanıyor

Online oyun şirketi Roblox Corp geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, gelir akışını oyun içi satın alımların ötesine taşımak ve çeşitlendirmek için gelecek yıl platformda 3 boyutlu reklam modelleri yayınlamayı planladığı söyledi.

Roblox, yıllık geliştiriciler konferansında yaptığı açıklamada, bu yılın sonuna kadar geliştiriciler ve bazı reklamverenler ile 3 boyutlu reklamları test edeceğini belirtti.

Daha kapsayıcı reklamlar olarak bilinen 3D reklamcılık deneyiminin yalnızca 13 yaş ve üstü kullanıcılar için yayına alınacağı ifade edildi.

Ekonomik Şartlar Reklam Endüstrisini Etkiliyor

Roblox’un 3 boyutlu reklamcılık hamlesi reklam sektörünün sıkıntı yaşadığı bir dönemde geldi. Snap Inc ve Meta gibi sektör devleri de dahil olmak üzere pek çok şirket, kötüleşen ekonomik koşulların reklam endüstrisi üzerindeki yıkıcı etkisini tecrübe ediyor. 

Jailbreak ve MeepCity oyunlarıyla geniş kitlelere ulaşan Kaliforniya merkezli Roblox, pandemi sonrası okulların açılması ve yüksek enflasyon sonucu kullanıcıların harcamalarını kısıtlaması sebebiyle sıkıntı yaşıyor.

Azalan taleple baş etmek amacıyla Roblox, oyuncuların vakit geçirebileceği, sohbet edebileceği, alışveriş yapabileceği ve konserlere katılabileceği sanal bir alan olan “metaverse” konusuna ağırlık veriyor.

Roblox gelirlerinin çoğunu, çocukların aksesuar veya evcil hayvan gibi öğeler satın alarak avatarlarını yükseltmek için kullandığı sanal para birimi Robux’tan elde diyor.

Roblox Nedir?

Dünya çapında 200 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip olan Roblox, çevrimiçi bir oyun platformu. Roblox’ta oyuncular kendi oyunlarını yaratabiliyor ve birbirleri ile etkileşime geçebiliyor. Roblox, yeni nesil çocukların Lego’su olarak tanımlanıyor.

Kullanıcılara 3 boyutlu boş bir alan sunan Roblox’ta oyuncular ister kendi oyununu yaratıyor isterse var olan oyunlardan oynayabiliyor. Gelişmiş sohbet filtresi Roblox’u çocuklar için de güvenli bir hale getiriyor. 

Oyun içi sanal para birimi Robux ile kullanıcılar karakterlerin kıyafetlerini değiştirebiliyor ve oyun içi öğeler satın alabiliyor. Roblox sanal para birimi Robux banka veya kredi kartı ile satın alınabiliyor.

Etiketler