Kenevir Fintechi Bespoke BNPL Tabanını Genişletiyor

Fintech şirketi Bespoke Financial CEO’su George Mancheril geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, şimdi al sonra öde (BNPL) hizmetini bu yılın sonlarına doğru, Kaliforniya ve Massachusetts’teki kenevir işletmelerini dahil edecek şekilde genişletmek istediklerini söyledi.

Genişleme hamlesi, Temmuz ayında hayata geçirilen ve kenevir perakende satış noktalarının BNPL hizmetini kullanarak üreticilerden ürün satın almasına izin veren başarılı bir pilot uygulama sonrasında geldi.

Satış noktası hizmeti sunan Blaze’in yazılımını kullanan şimdi al sonra öde hizmeti, federal yasalara göre yasa dışı olarak sınıflandırıldığı için bankalardan kredi almada sorun yaşayan kenevir sektörüne açılıyor.

Yavaş bankacılık ve yasal reformlarla uğraşan sektör, marihuana stoklarının geçen yılın Şubat ayındaki en yüksek değerinin yaklaşık yüzde 80’ini kaybetmesiyle ciddi bir gerileme yaşıyor.

Reuters’e verdiği demeçte Mancheril, “Kenevir, federal yasadışılık sonucu diğer endüstrilere kıyasla sermayeye daha az erişimi olması sebebiyle her zaman kendi küçük evrenine sahip olmuştur.” dedi.

Bespoke ve Blaze’in planı, diğer BNPL firmaları için de sıkıntılı bir zamanda hayata geçiriliyor. Zira BNPL şirketlerinin değerlemeleri, tüketici harcamalarını yavaşlatan yüksek enflasyondan darbe alıyor.

İki fintech şirketi, tüketicilerden ziyade şirketlerden, özellikle de niş kenevir endüstrisinden daha yüksek ücret alacakları için hizmetlerinin, bu tür endişeleri ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Mancheril, “B2B sisteminde, tüketici düzeyinde olduğundan çok daha zor bir şekilde riski ölçmenin ve üstlenmenin bir yolu var.” dedi.

Bespoke gibi kenevir startuplarına fon sağlayan bir girişim sermayesi şirketi olan Casa Verde Capital’in yönetici ortağı Karan Wadhera ise, daha büyük BNPL firmalarından rekabet olmadığı için sektörün finansman engelinin Bespoke için adeta bir nimet olduğunu dile getirdi.

Wadhera, ”Affirm veya Klarna’yı bu sektörde görmüyoruz ve Apple, kesinlikle yakın zamanda bizim alanımıza girmeyecek.” dedi.

Etiketler