BNPL Şirketi Affirm’in Hisselerinde Düşüş

Affirm Holdings Inc hisseleri, şimdi al sonra öde (BNPL) şirketinin tam yıl gelirini Wall Street tahminlerinin altında açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta cuma günü sabah saatlerinde yüzde 11 düşüş gösterdi.  Affirm hisselerinde yaşanan değer kaybı, bir zamanlar yüksekten uçan fintech sektöründeki olası bir gerilemenin habercisi niteliğinde.

Yükselen faizler, jeopolitik kargaşa ve yüksek büyüme hızına sahip teknoloji hisselerindeki satışların yatırımcı duyarlılığını olumsuz etkilemesi, BNPL şirketi Affirm’in bu yılın başından bu güne yaklaşık yüzde 70 değer kaybetmesine ve piyasa değerinden milyarlarca dolar silinmesine yol açtı.

Affirm Finans Direktörü Michael Linford, “Belirsiz makroekonomik zemin çerçevesinde gelecek mali yıla ihtiyatlı yaklaşıyoruz.” dedi.

Affirm, Refinitiv verilerine göre 2023 tam yıl gelirinin 1,9 milyar dolarlık tahminlerin altında kalarak 1,63 milyar dolar ila 1,73 milyar dolar arasında olmasını beklediğini söyledi.

Piper Sandler’ın tüketici ve ipotek finansmanı şirketleriyle ilgilenen yönetici direktörü Kevin Barker Reuters’e yaptığı açıklamada, “Şirketin açıklamasına göre zorlu rekabet ve daha katı regülasyonlar sebebiyle gelir artışının 2023 yılında yüzde 87’den yüzde 37’ye gerilemesi bekleniyor.” dedi.

Artan maliyetler satın alma gücünü azalttığından özellikle düşük gelir grubundaki Amerikalıları kemer sıkmaya zorlarken bu durum, tüketici finansı şirketleri için ganimet değeri taşıyor. 

Şirket, ilk çeyrek gelirinin, analistlerin 386 milyon dolarlık beklentilerinin altında kalarak 345 milyon dolar ila 365 milyon dolar arasında gerçeklemesini beklediğini söyledi.

Great Hill Capital’in başkanı Thomas Hayes,”Affirm’in kazanç performansı, bu sektörde şirketleri rakiplerine karşı koruyan bir şey olmadığını gösterdi. Sektördeki pasta büyüyebilir ancak pastadan pay almak isteyenlerin sayısı da artıyor.” dedi.

BNPL Nedir?

Buy Now Pay Later ya da Türkçe karşılığı ile Şimdi Al Sonra Öde sistemi, son zamanlar sıklıkla adını duyduğumuz bir ödeme yöntemi.

BNPL şirketleri hizmet verdiği mağazaların müşterilerine, bir ürünü veya hizmeti şimdi alıp sonra ödeme imkanı tanıyor.

En büyük BNPL şirketleri arasında Klarna, Afterpay ve Affirm bulunurken PayPal ve Amazon gibi dev şirketler de çeşitli çözümlerle bu hizmeti sunuyor.

Etiketler