Tıbbi Kayıtları Tarayan Destek Aracı Doktorlara Yardım Ediyor

Yapay zeka destekli bir platform, farklı sağlık sorunlarının tespiti için tıbbi kayıtları tarayabiliyor ve doktorların hastalarla daha fazla zaman geçirmesine olanak tanıyor.

Allied Market Research’ün 2021 tarihli bir araştırmasına göre, sağlık hizmetlerindeki küresel büyük veri analizi pazarının 2025 yılına kadar 67.82 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kaliforniya merkezli Regard (eski adıyla HealthTensor), yaygın hastalıkları teşhis edebilen ve klinik çalışanlarının iş süreçlerini iyileştirebilen yapay zeka destekli bir araç ile bu pastadan pay almaya hazırlanıyor. Bu araç sayesinde doktorların hastalarıyla daha fazla zaman geçirmesine imkan sağlanıyor.

Regard’ın geliştirdiği destek aracı, hastanın tıbbi geçmişini, teşhislerini, ilaçlarını, tedavi planlarını, aşı tarihlerini, alerjilerini, radyoloji görüntülerini ve laboratuvar test sonuçlarını içeren elektronik sağlık kayıtları (EHR) ile entegre çalışacak şekilde tasarlanmış.

Platform, doktorların gözden kaçırabileceği belirtileri tespit etmek için hastanın elektronik sağlık kayıtlarını tarıyor. Tespit edilen belirtiler, daha sonra doktor tarafından daha yakından incelenebilmesi için işaretleniyor.

Teşhisle ilgili süreçlerin büyük bir bölümünü üstlenerek doktorlara yardımcı olacak şekilde tasarlanan destek aracı, doktorların hastaları ile konuşmak ve onları tedavi etmek için daha fazla zaman ayırabilmesini sağlıyor. 

Regard, tıbbi kayıtlar üzerinde yaptığı incelemelerde hastalık veya kronik durumu işaret eden belirtiler arıyor. Örneğin, doktorlar tarafından kolayca gözden kaçırılabilecek bir durum olan yüksek sodyum değerlerini tespit edebiliyor. 

Regard şimdilik yaklaşık 50 sağlık sorunu için belirti arayabiliyor. Ancak şirket, doktorların yerini almayı amaçlamadığını özellikle vurguluyor. Bundan ziyade işaretlenen durumları kontrol edebilmeleri ve doğrulayabilmeleri için hekimlere angarya işlerde yardımcı olabilmeyi umuyor.

Etiketler