Endonezya Hükümeti PayPal’a Geçici Erişim İzni Verdi

Endoznezyalı üst düzey bir yetkili, ülkenin bazı çevrimiçi hizmetleri ve oyunları engellemesinin yol açtığı tepkilerin ardından geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklama ile kullanıcıların paralarına erişmesini sağlamak için çevrimiçi ödeme şirketi PayPal’a geçici erişim izni verildiğini söyledi.

Endonezya İletişim Bakanlığı geçtiğimiz cumartesi günü, PayPal, arama motoru internet sitesi Yahoo ve birkaç oyun hizmetini, lisans kurallarına uymadıkları gerekçesiyle engellemişti.

2020 Kasım ayının sonlarına doğru yayınlanan kurallar uyarınca kayıt yaptırılması zorunluluğu gelmiş ve görevlilere, platformları belirli kullanıcıların verilerini ifşa etmeye ve yasadışı kabul edilen veya “kamu düzenini bozan” içeriği kaldırmaya zorlama konusunda geniş yetkiler verilmişti. 

Endonezya İletişim Bakanlığı’nda üst düzey bir yetkili olan Semuel Abrijani Pangerapan, pazar günü düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte hükümetin, PayPal’a beş iş günü boyunca erişim izni verdiğini söyledi.

Pangerapan, “Umarım bu süre, kullanıcıların transfer yapmaları, paralarını çekmeleri ve diğer hizmetlere ulaşmaları için yeterli bir zamandır.” dedi ve PayPal’dan henüz bir iletişim talebi gelmediğini de sözlerine ekledi.

Cumartesi günü İletişim Bakanlığı’nın bir Instagram gönderisine, hükümetin kayıt dışı dijital hizmetleri bloke etmesini eleştiren binlerce yorum yapılmıştı.

Birçok yorumda hükümetin bu hareketinin, Endonezya’nın çevrimiçi oyun endüstrisine ve PayPal kullanan serbest çalışanlara (freelance workers) zarar verdiği paylaşıldı.

Semuel, önlemin Endonezyalı internet kullanıcıları ve dijital ekosistem için koruma amaçlı olduğunu savunarak, kayıt kurallarına uymaları halinde yetkililerin internet sitelerine uyguladığı engeli kaldıracağını söyledi.

Steam, Dota ve Counter-Strike dahil olmak üzere etkilenen diğer oyun hizmetlerinin operatörlerinin hükümetle iletişim halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

PayPal ve video oyun şirketi Valve Corporation konuyla ilgili olarak henüz yorum yapmadı. 

Etiketler