Mevcut Binaları Dönüştüren İnovatif Startup Ecoworks

Bir Alman şirketi, mevcut binaları, emisyonları önemli ölçüde azaltabilecek ikinci bir kaplama ile yenilemek için bir sistem geliştirdi.

Net sıfır emisyona ulaşmanın en büyük zorluklarından biri, mevcut binaları karbon ayak izlerini azaltacak şekilde dönüştürmek. Mevcut yapıları yıkmak ve onları amaca yönelik net sıfır binalarla değiştirmek hem mümkün değil hem de pek çok durumda eski binalara yalıtım veya ısıtma pompaları gibi elemanların eklenmesi ekonomik olarak uygun olmuyor. Buna karşılık Alman startup Ecoworks, bu sorunu “dışarıdan” ele alıyor. Şirket, binaların enerji kullanımını kökten kesmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmış yerleşik yalıtımlı ikinci bir kaplama geliştiriyor.

Ecoworks, dijital bir ikiz oluşturmak için söz konusu binanın 3D taramasıyla işe başlıyor. Bu dijital ikiz kullanılarak mevcut duvarların üzerine oturacak panel planları geliştiriliyor. Ardından robotlar; pencereler, havalandırma, boru kanalları ve çatıdaki güneş panellerini içeren panelleri birleştiriyor. Sahada ise işçiler, panelleri hızla kurabiliyor ve projeyi birkaç haftada tamamlayabiliyor.

Bu yaklaşım en iyi sonucu, apartman kompleksleri gibi basit dış yapıya sahip binalarda veriyor. Ancak Ecoworks, konseptini, okullar ve müstakil evler gibi daha az tek tip binalara genişletmeyi de planlıyor. 1930’lardan kalma bir apartman kompleksini içeren projede, binanın metrekare başına 450 kilowatt-saat enerji kullanmaktan negatif emisyona ve fazla enerjiyi şebekeye geri beslemeye geçtiği belirtildi.

Etiketler