Çin’in Kapanması Sırasında Üretim Düşüşü Kaydedilse De Tesla’dan İlk Çeyrekte Rekor Araç Teslimi Geldi

Tesla Inc geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ilk çeyrek için analistlerin tahminlerini büyük ölçüde karşılayan rekor elektrikli araç teslimatı kaydederken tedarik zinciri kesintileri ve bir Çin fabrikasının askıya alınması nedeniyle üretimin önceki çeyreğe göre düştüğünü bildirdi.

CEO Elon Musk, “Bu, tedarik zinciri kesintileri ve Çin’in sıfır Covid politikası nedeniyle olağanüstü zor bir çeyrekti. Tesla ekibi ve önemli tedarikçilerin üstün çalışması günü kurtardı.” diyen bir Tweet paylaştı.

Tesla, bir önceki çeyreğe göre hafif bir artış ve bir önceki yıla göre %68 artışla bu çeyrekte, 310.048 araç teslim etti. Refinitiv verilerine göre Wall Street, 308.836 otomobil teslimatı bekliyordu. 

Tesla, bir önceki çeyrekte 305.840 olan üretiminin çok az altında kalarak Ocak-Mart ayları arasında 305.407 araç üretti. 

Dünyanın en değerli otomobil üreticisi Tesla, pandemi ve tedarik zinciri aksaklıklarını rakiplerinden daha iyi yönetti ve yeni Şanghay fabrikası büyümeyi desteklemeye devam ediyor.

Ancak Çin’deki COVID-19 vakalarında son zamanlarda görülen artış sebebiyle şehir yönetiminin yaşayanları hastalığa karşı test etmek için kapanma kararı üzerine Tesla, Mart ve Nisan aylarında Şanghay fabrikasındaki üretimi birkaç gün geçici olarak askıya almak zorunda kaldı.

Wedbush analisti Daniel Ives açıklamasında, teslimatların tedarik zinciri sorunları göz önüne alındığında korkulandan daha iyi olduğunu söyledi.

Tesla, toplamda 295.324 Model 3 sedan ve Model Y spor arazi aracı sattığını, 14.724 Model S lüks sedan ve Model X premium SUV teslim ettiğini açıkladı.

Etiketler