Güneş Enerjili Portatif Yiyecek Isıtıcısı SolFoil

Hafif teknoloji bir sırt çantasına sığabilir ve güneş ışığından başka bir şey gerektirmeden çalışabilir.

İklim değişikliğinin birçok etkisinden biri, barbekü yapılabilen dış mekanların sayısındaki azalma. Devam eden kuraklıklar ve yangın riski nedeniyle açık alanda ateş yakmak giderek daha fazla yasaklanıyor. Ancak evde veya yakınında birkaç yıl hapsedildikten sonra daha çok insan dışarıda vakit geçirmek istiyor. Peki dışarıda yemek pişirmeyi nasıl daha güvenli hale getirebiliriz? Yanıt, içindeki eşyaları ısıtmak için güneş ışığını kullanan hafif, taşınabilir bir çanta olabilir.

Finlandiyalı startup ​​​​SolFoil, yiyecekleri ve gıda dışı maddeleri pişiren veya ısıtan ve güneş enerjisiyle çalışan çantalar geliştirdi. Saatlerce güneşte kaldıktan sonra bile dokunduğunuzda serin olan SolFoil, mevcut güneş ışığının yüzde 90’ını emiyor. Pişirme süreleri günün saatine, güneş ışığının gücüne ve dış ortam sıcaklığına göre değişiyor ve çantalar, aşırı ısınmadan saatlerce kalabiliyor. SolFoil, iç sıcaklığı gösteren ve pişirme sürelerini takip etmeyi kolaylaştıran bir göstergeye bağlı.

Güneş dışında herhangi bir yakıt veya güç kaynağı gerektirmeyen torbalar sayesinde yiyeceklerin yanı sıra giysiler ve diğer eşyalar da ısıtılabiliyor. Tek kullanımlık barbekülerin yerini alan SolFoil torbaları, arazide veya piknikte, yemekleri çok daha hızlı ve temiz şekilde hazırlamanızı sağlıyor. Şirket, bu teknolojinin, güvenli olmayan evlerde ve yaşanması zor yerlerde yaşayan savunmasız topluluklara yardım etme potansiyelinin de farkında; ve ürünü, acil durumlarda kullanılmak üzere daha fazla geliştirmeyi planlıyor.

İnsanların genellikle uzak bir yere  gitmelerini gerektiren geleneksel uygulama yerine taşınabilirlik, teknoloji ve hizmetleri insanlara getiren yenilikçi tasarımlar aracılığıyla gittikçe daha da önem kazanan bir özellik haline geliyor. 

BM Mülteci Ajansı’nın 2021 yıl ortası raporu, küresel zorunlu göçün ciddi bir şekilde arttığı ve bunun muhtemelen 2020’ye göre yılda yaklaşık bir buçuk milyon daha fazla insan artışıyla sonuçlandığı gösteriyor. 2022’nin başlarında milyonlarca kişinin yerinden edilmesiyle, SolFoil ve diğer taşınabilir icatlar gibi teknolojiler, dünya çapındaki topluluklar daha kalıcı ve güvenli çözümler oluşturmak için çabalarken, temiz içme suyu ve pişmiş gıda gibi temel ihtiyaçlara yönelik yüksek talebi karşılamaya yardımcı olma potansiyeline sahip.

Etiketler