Sosyal Yatırım Uygulaması Shares 40 Milyon Dolar Yatırım Aldı

A Serisi finansman turunda 40 milyon doları garantileyen Londra merkezli sosyal yatırım girişimi Shares, uygulamasının lansmanını yaptı.

Peter Theil’in Valar Ventures’ı tarafından yönetilen A Serisi yatırım turu, Shares’in toplam finansmanını sadece dokuz ayda 50 milyon dolara çıkardı.

60.000 kişilik bekleme listesi oluşturmayı başaran Shares, artık İngiltere’de Apple Store ve Google Play üzerinden indirilebiliyor ve kullanıcıların bir sosyal medya uygulamasından bekleyebileceği tüm özellikleri basit bir yatırım ürünüyle birlikte sunmayı vaat ediyor.

Alım satım esnasında kullanıcılar, yaptıkları yatırımla ilgili görüşlerini alt yazı ve GIF’ler ekleyerek yakın çevreleriyle paylaşabiliyor.

Etkinlik akışı ekranı, üyelerin arkadaşlarının yatırımlarını gerçek zamanlı olarak takip etmesini ve etkileşime geçmesini sağlıyor. Kullanıcılar bir sonraki fırsatı birlikte takip etmek için arkadaşlarıyla grup izleme listeleri oluşturabiliyor ve iletişim için grup sohbetlerini veya direkt mesaj özelliğini kullanabiliyor. Ayrıca üye profilleri, kullanıcıların arkadaşlarının hangi hisselere yatırım yaptığını ve toplam kâr ve zararını görmelerini de sağlıyor.

Shares, tüm bu özelliklerle birlikte, Reddit ve WhatsApp gibi dış platformlar kullanılmasına gerek kalmadan, yatırımların tartışılmasını kolaylaştırdığını dile getiriyor.

Shares tarafından yapılan bir anket, 18-34 yaş aralığındaki İngilizlerin yaklaşık üçte birinin, arkadaşlarının ve ailelerinin yatırımlarını takip etmek ve kendi deneyimlerini tartışmak istediğini ve kullanıcıların halihazırda %17’sinin yatırım kararı verirken ailelerine ve arkadaşlarına danıştığını gösteriyor.

Shares CPO’su Harjas Singh, “Sosyal ağlar, arkadaşlarımız ve ailemizle nasıl iletişim kurduğumuzu, ne hakkında konuştuğumuzu ve nasıl karar verdiğimizi kökünden değiştirdi. Birbirimize her zamankinden daha fazla ‘bağlı’ olmak, neden yatırımlar hakkında düşünme şeklimizi de iyileştirmesin? İnsanlar zaten WhatsApp, Telegram gibi platformları kullanıyor ve alım-satım hakkında konuşmak için topluluklara katılıyor. Arkadaş gruplarının yatırım yapmalarına, tartışmalarına ve yatırım hikayelerini paylaşmalarına imkan sağlayan bir ürüne ihtiyaç olduğunu fark ettik. Shares’te bunların hepsini bir araya getirmeye karar verdik.” dedi.

Etiketler