FBI Kripto Birimi Kuruyor

FBI, Adalet Bakanlığı’ndaki başka bir yeni ekiple yakın çalışacak, kripto para odaklı bir birim kuruyor.

Tecrübeli savcı Eun Young Choi, Adalet Bakanlığı Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi’nin (NCET) ilk direktörü olarak görev yapmak üzere seçildi.

Eun Young Choi, büro genelinde analiz, destek ve eğitim vermeye odaklanmış özel bir kripto para birimi uzmanları ekibi olan FBI’ın yeni Sanal Varlık Sömürü Birimi ile birlikte çalışacak.

NCET; özellikle sanal para borsaları, karıştırma ve yuvarlama hizmetleri, altyapı sağlayıcılar, kripto para biriminin ve ilgili teknolojilerin kötüye kullanılmasına olanak sağlayan diğer kuruluşlara odaklanarak, departmanın dijital varlıkların suç amaçlı kullanımını içeren davaları üzerinde çalışacak.

Yaptığı açıklamada Choi, “NCET; dijital varlıkları çevreleyen teknoloji büyüdükçe ve geliştikçe, departmanın da buna karşın her türden suçlu tarafından yasadışı ve kötüye kullanımla mücadele çabalarını hızlandırmasını ve genişletmesini sağlamada çok önemli rol oynayacak.” dedi.

Kripto ekiplerine dair haberler, Adalet Bakanlığı’nın iki kişiyi tutuklaması ve 2016’da Bitfinex borsasının hacklenmesiyle ilgili 3,6 milyar dolarlık bitcoini ele geçirmesini kapsayan şimdiye kadarki en büyük kripto baskınından çok kısa bir süre sonra geldi.

Etiketler