Netflix, ABD ve Kanada’daki Aylık Abonelik Fiyatlarını Artırdı

Reuters’ın 14 ocak tarihli haberine göre, Netflix Inc yaptığı açıklamada, çok rağbet gören TV yayını pazarında rekabet edebilmek adına yeni programlarının ödenmesine yardımcı olması için ABD’de aylık abonelik fiyatını plana bağlı olarak ayda 1 ila 2 dolar artırdığını söyledi. 

Aynı anda iki farklı cihazda yayına izin veren standart planın fiyatı, ABD’de 13,99 ABD dolar iken artık ayda 15,49 ABD doları. 

Standart planın Kanada doları bazında 14.99’dan 16.49’a çıktığı Kanada’da da fiyatlar yükseldi.

Ekim 2020’den bu yana bu pazarlarda ilk kez yaşanan bu fiyat artışları, yeni müşteriler için hemen geçerli oldu. Mevcut üyeler yeni fiyatları önümüzdeki haftalarda aylık faturalarını aldıklarında görecek.

Bir Netflix sözcüsü, “İnsanların her zamankinden daha fazla eğlence seçeneği olduğunu biliyoruz ve üyelerimize daha da iyi bir deneyim sunmaya kararlıyız” dedi.

Sözcü, “Çok çeşitli ve kaliteli eğlence seçenekleri sunmaya devam edebilmek için fiyatlarımızı güncelliyoruz. Her zaman olduğu gibi, üyelerin bütçelerine uygun bir fiyat seçebilmeleri için çeşitli planlar sunuyoruz.” diye ekledi.

Dünyanın en büyük yayın hizmeti, izleyicileri çevrimiçi eğlenceye çekmek isteyen şirketlerin şimdiye kadarki en büyük rekabetiyle karşı karşıya. Walt Disney Co, AT&T Inc’e ait WarnerMedia, Amazon.com Inc ve Apple Inc yeni programlamaya milyarlarca dolar harcayan rakipler arasında.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney, Netflix’in önceki fiyat artışlarına rağmen yeni müşteriler kazanmasının, üyelerinin daha yüksek maliyetlere razı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Mahaney, “Bu, Netflix’in fiyatlandırma gücüne sahip olduğunun kanıtı.” dedi.

Netflix, 2021’de programlara 17 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Şirket, 2022 için ise harcama planlarını açıklamadı.

Netflix’in aynı anda dört farklı cihazda ve ultra HD özellikli yayına olanak tanıyan premium planının ABD fiyatı, 2 dolar artarak ayda 19,99 dolar oldu. Netflix’in tek cihazlı temel planı için ise maliyet 1 dolar artarak ayda 9,99 dolar oldu.

Kanada’da ise premium planı 2 C$ artarak 20,99 C$’a yükseldi ve temel plan 9,99 C$ olarak aynı kaldı. 

Ayda 15,49 dolar olan Netflix’in standart ABD planı artık rakiplerinden daha pahalı. AT&T Inc’e ait HBO Max, şu anda 12 ay boyunca aylık 11.99 dolarlık bir promosyon sunuyor.

Walt Disney Co’ya ait Disney+ fiyatı ise ayda 7,99 dolar veya yılda 79,99 dolar.

ABD ve Kanada, eylül 2021 itibarıyla 74 milyon yayın müşterisi ile Netflix’in en büyük bölgesi. Bölge, 2021’in üçüncü çeyreğinde şirketin gelirinin yaklaşık %44’üne veya yaklaşık 3,3 milyara tekabül ediyor. 

Şirketin abone sayısındaki son artışın çoğu yurtdışından geldi.

Netflix’in abone büyümesi, COVID-19 pandemisinin başlarındaki patlamadan sonra yavaşlasa da, eylül ayında yayınlanan ve küresel bir fenomen olan Güney Kore yapımı distopik gerilim dizisi Squid Game’in yardımıyla toparlandı. Dünya genelinde toplam abonelikler 213,6 milyona ulaştı.

Etiketler