Çin, Dijital Müzik Platformlarının Münhasır Telif Hakkı Anlaşmalarını Yasakladı

Reuters’ın 6 Ocak tarihli haberine göre, Çin’in telif hakkı kurumu perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin özel sektöründeki tekelci hareket tarzına yönelik düzenleyici baskının eşliğinde, dijital müzik platformlarının özel durumlar dışında münhasır telif hakkı anlaşmaları imzalamasına izin verilmediğini söyledi.

Çin Ulusal Telif Hakkı İdaresi’nin (NCAC) resmi WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamaya göre, NCAC bu talimatı perşembe günü Pekin’de önemli dijital müzik platformlarının yanı sıra plak ve şarkı yazarlığı telif hakkı şirketleriyle yaptığı toplantıda verdi.

Talimat, Çinli düzenleyicilerin ülkenin teknoloji sektörüne yönelik giderek artan ve tekelci hareket, haksız rekabet, tüketici hakları gibi konulara odaklanan baskısıyla aynı zamanda geldi.

Tencent Holdings geçen yıl, Çin’in piyasa düzenleyicisinin talimatı sonrası tüm münhasır müzik telif hakkı anlaşmalarını sonlandırdığını duyurmuştu. Düzenleyici, şirketin özel müzik kütüphanesi kaynaklarının %80’inden fazlasına sahip olmasının, telif hakkı anlaşmalarının taraflarından üretim sürecinin ilk aşamalarında olanlara karşı şirketin avantajını artırdığını ve pazara yeni girişleri kısıtlamasına yol açtığını söylemişti.

NCAC, perşembe günü hangi şirketlerin davet edildiğinden bahsetmedi. Tencent’in yanı sıra, akıllı telefon üreticisi Xiaomi, telekomünikasyon sağlayıcısı China Mobile ve internet teknolojisi devi Netease, Çin’deki popüler yayın hizmetlerine sahip. Spotify gibi dünya genelinde popüler yayın hizmetleri ise Çin anakarasında yasaklı.

NCAC, yetkili makamın lisanssız müzik yayınını yasakladığı ve platformlara milyonlarca şarkıyı kaldırmaları talimatı verdiği 2015 yılından bu yana telif hakkı uygulamaları iyileşmiş olsa da hala endüstrinin daha fazla standartlaştırılması gerektiğini söyledi.

NCAC, “Görüşmelerde plak şirketlerinin, şarkı yazarlığı telif hakkı şirketlerinin ve dijital müzik platformlarının, teminatlı bir meblağa ek bir fiili kullanım payına göre ödeme yapması ve özel durumlar dışında münhasır telif hakkı anlaşmaları imzalamaması gerektiği vurgulandı.” dedi.

Etiketler