Otobüs Mü, Tren Mi? Çift Modlu Araç Japonya’da Faaliyete Geçiyor

Hem karayoluna hem de demiryoluna eşit derecede uygun çift modlu araç Japonya’nın Tokushima eyaletindeki Kaiyo kasabasında halkın karşısına çıktı.

DMV bir minibüse benziyor ve yolda standart oto lastikleriyle çalışıyor. Ancak bir kavşağa geldiğinde, çelik jantlar aracın altından raylara inerek onu fiilen bir tren vagonuna dönüştürüyor.

DMV’yi demiryoluna itmek için arka tekerlekler aşağıda kalırken tren tekerlekleri, ön lastikleri raydan kaldırıyor.

DMV’leri işleten Asa Coast Railway şirketinin CEO’su, araçların, yerel ulaşım şirketlerinin kâr elde etme mücadelesi verdiği, nüfusu yaşlanan ve küçülen Kaiyo gibi küçük kasabalara yardımcı olabileceğini söyledi.

CEO Shigeki Miura Reuters’a verdiği demeçte, “Bu (DMV) yerel halka (otobüs olarak) ulaşabilir ve onları demiryolunda da taşıyabilir. Özellikle nüfusu yaşlanan kırsal alanlarda, bunun çok iyi bir toplu taşıma yöntemi olmasını bekliyoruz.”

Asa Coast Railway, DMV’nin 21 yolcu taşıyabileceğini ve demiryolu raylarında 60 km/sa (37 mil/sa) hızla hareket edebileceğini ve karayolunda yaklaşık 100 km/sa (62 mil/sa) hızla gidebileceğini söyledi.

Dizel yakıtla çalışan, farklı renklerde olan küçük araç filosu, Japonya’nın güneyindeki Shikoku adasının kıyılarının bir kısmı boyunca ilerleyecek, birkaç küçük kasabayı birbirine bağlayacak ve yolculara göz alıcı bir deniz manzarası sunacak.

Miura, projenin Japonya’nın dört bir yanındaki demiryolu hayranlarını gezmeye teşvik edeceğini umduğunu söyledi.

Etiketler