Sürdürülebilir Tasarım iPad’inizi Bilgisayara Dönüştürmenizi Sağlıyor

Doğal mantardan yapılmış yeni bir iPad yuvası (dock), iPad’inizi bir dizüstü bilgisayar gibi kullanmanın şık ve çevre dostu bir yolunu sunuyor

Tablet ve dizüstü bilgisayar arasındaki fark nedir? Giderek daha az hale geliyor. Apple’ın en yeni iPad Pro’su birçok giriş seviyesi dizüstü bilgisayardan daha güçlü. Ayrıca, mühendislerden tesisatçılara kadar sahada çalışan birçok kişi artık işlerini takip etmek, fatura kesmek ve ofisle iletişim kurmak için şirketlerinin tedarik ettiği iPad’leri veya diğer tabletleri kullanıyor. İngiliz tasarımcı Shane Marshall, herhangi bir iPad’i mobil bir iş istasyonuna dönüştürebilen çevre dostu bir yuva geliştirdi.

Marshall’ın MAJEE isimli yuvası, mantar meşesinin kabuğundan yapılan sürdürülebilir bir malzeme olan doğal mantardan üretiliyor. Mantar, ağacı kesmeden veya ağaca zarar vermeden kabuğu çıkaran asırlık bir yöntemle hasat ediliyor. MAJEE tasarımı için, genellikle eskimiş, kullanılmış mantar tıpalardan yapılan ve onlara yeni bir yaşama şansı veren mantar granülleri kullanılıyor. Mantar bir yapıştırıcıyla karıştırılıyor ve daha sonra ısıyla preslenip şekillendirilebiliyor.

Majee yuvası, üçüncü nesilden itibaren tüm iPad’lerle uyumlu. Tablet için bir yuvaya ek olarak, Bluetooth kullanarak iPad’e bağlanan Apple Magic Keyboard 2 ve Apple Magic Trackpad 2 ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ek yuvaları da var. Sonuç ise kullanıcıların neredeyse her yerden daha rahat çalışmasına olanak tanıyan işlevsel ve şık bir dock.

Marshall, yuva fikrini pandemi sırasında evden çalışırken buldu. Springwise’a şunları iletti: “Pandemi, normal özgürlükler olmayınca evden çalışmayı lüksten monoton ve zevksiz bir işe çevirdi. MAJEE yuva fikrinin tohumlarının ekildiği yer burasıydı. Bu konuda yardımcı olacak bir şeyler yaratmam için bana ilham veren, bir masaya bağlı olmama gibi basit özgürlükler için yapılan arayıştı.” Marshall, alıştığımız plastik teknoloji aksesuarlarına kıyasla hem işlevsel hem de çevreye daha az zarar veren bir ürün istediğini belirtti. 

Plastikten uzaklaşma arzusu ve ihtiyacı, petrol bazlı materyalleri doğal malzemelerle ikame eden birçok tasarım yaratıyor.

Etiketler