Portekiz’in Gig Ekonomisi Çalışanları Personel Olmaya Hazırlanıyor

Reuters’ın 22 ekim tarihli haberine göre, Portekiz; Uber ve Glovo gibi dijital platformlara, sürücülerinden bazılarını resmi sözleşmeli ve sosyal haklara sahip personel olarak çalıştırma emri vermeye bir adım daha yaklaştı ve gig ekonomisini ele alan en yeni Avrupa ülkesi oldu.

Hükümet tarafından geçtiğimiz hafta perşembe günü geç saatlerde onaylanan ancak yine de meclisten nihai onay alması gereken tasarı, binlerce sürücüye serbest çalışan değil, ücretli personel olarak çalışma hakkı vermeyi amaçlıyor.

Sosyalist hükümet, diğer sol partilerin de desteğini aldığından tasarının onaylanması muhtemel. Buna izin verilirse, gig ekonomisinde çalışanlara daha iyi ücret ve sosyal haklar için mücadele eden dünya çapındaki sendikalar için yeni bir kazanım olacak.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, şubat ayında Uber sürücülerinin işçi haklarına sahip olduğuna karar verdi ve birkaç ay sonra İspanya, yemek dağıtım şirketlerine kuryelerini personel olarak çalıştırmaları için üç ay müddet verdi.

Portekiz Çalışma Bakanı Ana Mendes Godinho, tasarıya göre, platform, hizmeti sağlayan işçi ve müşteriler arasında bir ilişki olduğuna dair kanıt olduğu zaman, dijital platform operatörü çalışanının resmi bir sözleşmeye sahip personel olduğunun varsayıldığını söyledi.

Godinho, bir basın toplantısında, “Güvencesiz istihdamla mücadele en yüksek önceliklerimizden biri.” dedi.

Dijital platformların ayrıca kullanılan algoritma ve yapay zeka mekanizmalarının kriterleri hakkında Çalışma Koşulları Kurumu’nu, çalışanları ve çalışanların temsilcilerini şeffaf bir şekilde bilgilendirme yükümlülüğü de olacağını söyledi.

AB çapında bir çözüm bulma baskısı altında olan Avrupa Komisyonu, kuryelerin resmi çalışma durumunu ve çalışma koşullarının nasıl iyileştirileceğini belirlemek için bu yılın başlarında kamuoyu görüşü almaya başladı. 

Dünya genelinde insanların ürün ve yiyeceklerin evlerine teslim edilmesine ihtiyaç duyması ve milyonlarca yeni işsizin çalışmaya istekli olması nedeniyle gig ekonomisi, COVID-19 salgını sırasında büyüdü.

Ancak birçok dijital platform çalışanı; sosyal haklar ve sağlık açısından çok az koruma sağlarken düşük ücret ödeyen, uzun çalışma saatlerini teşvik eden şirketler tarafından sömürüldüklerini söylüyor.

Etiketler