Musk, Yeni Yarı İletken Tesislerinin Küresel Çaptaki Otomobil Çipi Kıtlığına Gelecek Yıl Son Vereceğini Söylüyor

Reuters’ın 24 Eylül tarihli haberine göre, Tesla Inc CEO’su Elon Musk cuma günü yaptığı açıklamada, planlanan veya yapım aşamasında olan yeni yarı iletken tesisleri sayesinde, bu yıl otomobil endüstrisini sarsan küresel çip kıtlığının kısa vadeli olacağını belirtti. 

Küresel çip sıkıntısının araç üretimini etkileyeceği süre hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Musk, “Bence kısa vadeli.” dedi.

Musk, Stellantis ve Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann ile İtalyan Teknoloji Haftası’nda yaptığı ortak oturumda, “Çok sayıda çip üretim tesisi inşa ediliyor.” dedi.

“Gelecek yıla dek iyi bir çip temin etme kapasitemiz olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Otomotiv endüstrisinin iki lideri, küresel çapta artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için nükleer enerjiden gelebilecek potansiyel destek konusunda hemfikir.

Musk, “Son zamanlarda bazı ülkelerin güvenli olan nükleer enerjiden uzaklaşmasına şaşırdım.” dedi.

Ancak ikili, konuşmaları sırasında Tesla gibi önde gelen elektrikli ulaşım liderleri ile elektrikli araç tekliflerini genişletmek için ciddi yatırımlar yapan eski otomobil üreticileri arasındaki rekabet sorunlarına değinmekten kaçındı.

Ancak Musk, Model 3 üretiminin başlamasıyla bağlantılı olarak şirketi için “en zor dönemlerden biri” dediği dönemde Tesla’nın, şimdi Stellantis’in bir parçası olan Fiat Chrysler’in robot birimi Comau’dan aldığı destek için Elkann’a teşekkür etti. 

Musk, “John o dönemde bana çok yardımcı oldu.” dedi ve Tesla’nın altı kez iflasın eşiğine geldiğini ekledi.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, Fiat Chrysler ile Fransız PSA’nın birleşmesiyle oluşan grubun bu yıl Tesla’dan kredi almadan Avrupa karbon dioksit emisyon hedeflerine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Etiketler