ABD Çip Fabrikası Yarışı Kızışırken Intel, 20 Milyar Dolarlık Arizona Tesislerinin Temelini Geçtiğimiz Günlerde Attı

Reuters’ın 24 Eylül tarihli haberine göre, Intel Corp cuma günü, harici müşteriler için büyük bir çip üreticisi olma amaçlı toparlanma planının bir parçası olarak Arizona’da iki yeni fabrikanın temelini attı.

Fab 52 ve Fab 62 isimli 20 milyar dolarlık tesisler, şirketin Chandler, Arizona yerleşkesindeki toplam Intel fabrikası sayısını altıya çıkaracak. Fabrikalar Intel’in en gelişmiş çip üretim teknolojisine ev sahipliği yapacak ve rakibi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd’nin gerisinde kalmasının ardından Santa Clara, California merkezli şirketin 2025’e dek en küçük ve en hızlı çipleri üretmedeki liderliğini geri kazanma çabasında önemli bir rol oynayacak.

Arizona’daki yeni tesisler aynı zamanda Intel’in harici müşteriler için ayrılmış alana sahip ve sıfırdan inşa ettiği ilk tesisler olacak. Intel uzun süredir kendi çiplerini üretiyor, ancak toparlanma planı, Amazon.com’un bulut birimi Qualcomm Inc gibi harici müşteriler için iş üstlenmenin yanı sıra ABD ordusuyla üretim ilişkisini derinleştirmeyi de gerektiriyor.

Haftanın başlarında küresel çip kıtlığı ile ilgili düzenlenen Beyaz Saray toplantısına katılan Intel CEO’su Pat Gelsinger Reuters ile yaptığı bir röportajda, “Tedarik zincirinde daha fazla esnekliğe sahip olmak istiyoruz. ABD topraklarında, dünyadaki en gelişmiş litografi işlemlerini yapabilen tek şirket olarak, gücümüzü büyük ölçüde artıracağız.” dedi.

Gelsinger, yeni tesislerin kapasitesinin ne kadarının harici müşterilere ayrılacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Tesislerin haftada “binlerce” çip plakası üreteceğini söyledi.

Çip plakaları, üzerinde çiplerin üretildiği silikon disklerdir ve her biri yüzlerce hatta binlerce çip taşıyabilir. 

Reuters’in daha önce bildirdiğine göre, Intel’in rakibi TSMC de Intel’in konumundan çok da uzak olmayan Phoenix’te ilk ABD yerleşkesini inşa etmek için arazi satın aldı.

Gelsinger, Intel’in yıl sonundan önce sekiz çip fabrikasına ev sahipliği yapacak başka bir ABD yerleşkesini duyurmayı planladığını söyledi.

Etiketler