Çinli SenseTime, Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Günlük Kullanıcı Sayısının 100 Milyon Olduğunu Söylüyor

Reuters’ın haberine göre, şirketlere artırılmış gerçeklik teknolojisi satan Çinli SenseTime’ın yöneticilerinden biri, şirketin 2016’da faaliyete geçmesinden bu yana bu teknolojinin küresel çapta günlük aktif kullanıcı sayısının 100 milyona ulaştığını söyledi.

Artırılmış gerçeklik (AR) özellikleri, kullanıcıların görsel içeriğe kedi kulakları gibi filtre ve efektler veya fotoğraflar ve hatta canlı yayın videoları eklemesine olanak tanıyor. SenseTime’n AR teknolojisini kullanan uygulamalar arasında Twitter benzeri Weibo, video sitesi Bilibili ve sosyal e-ticaret uygulaması Xiaohongshu yer alıyor.

Yapay zeka şirketi en çok yüz tanıma teknolojisiyle tanınıyor ve 2019’dan beri Washington ticaret kara listesinde yer alıyor. Haber kaynaklarına göre şirket Hong Kong halka arzında 2 milyar dolara kadar finansman toplamayı hedefliyor. SenseTime’ın kurucu ortağı ve araştırma başkanı Wang Xiaogang, Reuters’e verdiği bir röportajda, Çin’e ek olarak, şirketin AR efektlerinin Tayland ve Malezya gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde de popüler olduğunu söyledi.

Xiaogang ayrıca SenseTime’ın AR kapasitesini akıllı sürüş teknolojisiyle birleştirdiğini söyledi.

Bu, bir aracın çoğu durumda insan müdahalesi olmadan sürüşün tüm yönlerini başarabildiği 4. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip AR minibüslerinin yanı sıra belirli bir konumdan geçerken yolculara pencerelerinde uygun reklamları veya bir sokağın geçmişte nasıl göründüğüne dair fotoğrafları göstermek için kullanılabilecek AR efektlerinin de geliştirilmesine yardımcı oldu. 

Otobüslerin bir kısmı şu anda Çin’in doğusundaki Wuxi şehrinde kullanılıyor.

Wang, “Önce AR efektleri çevrimiçi olarak uyguladık ve şimdi çevrimdışı olarak daha fazla AR uygulamaya çalışıyoruz.” dedi.

Wang, SenseTime’ın akıllı sürüş teknolojisinin önümüzdeki yedi yıl içinde 20 milyon araca yüklenmesini beklediğini ve BYD ve Great Wall Motor gibi Çinli otomobil üreticileriyle sözleşmeler imzaladığını açıkladı.

Wang, SenseTime’ın AR veya akıllı sürüş teknolojisinden ne kadar kazanç sağladığı hakkında yorum yapmayı reddetti. 

ABD, SenseTime’ı ticaret kara listesine alırken şirketin Çin’deki Müslüman azınlık gruplarına karşı insan hakları ihlallerinde rol oynadığını iddia etti. SenseTime iddiaları yalanladı.

Geçen yıl şirket, özel bir finansman turunda 10 milyar dolarlık bir değerlemeyle 1,5 milyar dolar topladı. Yatırımcıları arasında Qualcomm, Alibaba, SoftBank’ın Vizyon Fonu ve Silver Lake Partners yer alıyor.

(1$ = 6.4797 Çin yuanı)

Etiketler