Yeni Fintech Uygulaması Döngüsel Ekonomiyi Güçlendiriyor

Twig, müşterilere bir karbon dengeleme hizmeti sunmanın yanı sıra kullanıcıların eşyalarını anlık nakit karşılığı satmalarına olanak tanıyor.

İngiltere merkezli fintech şirketi Twig, kullanıcıların eşyalarını anlık nakit karşılığı satmalarını sağlayan ücretsiz bir bankacılık uygulaması başlattı. Şirket bunu yaparak döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı ve eşyaların çöp sahasına gitmemesini sağlamayı hedefliyor.

Süreç oldukça basit. Müşterilerin tek yapması gereken uygulamayı yüklemek ve istenmeyen eşyalarını yüklemek. Daha sonra Twig’in yapay zekâ destekli algoritması eşyaların değerini hesaplamaya başlıyor. Kullanıcılar teklifi kabul eder etmez, eşyalarını nakite çevirebiliyor. Süreç, normalde istenmeyen eşyaların satışında olan belirsizliği, beklemeyi ve rahatsızlığı azaltmayı amaçlıyor.

Twig’in Kurucusu ve CEO’su Geri Cupi, Springwise’a verdiği demeçte, “Tüketicilere kullanılmış eşyalarını satmalarının yeni bir yolunu sunuyoruz. Misyonumuz; anlık nakite çevirmekten (cash out), geleneksel bankacılık hizmetlerine ve bir VISA banka kartına kadar büyük avantajlar sunan, kullanımı basit bir mobil bankacılık uygulamasıyla halihazırda evlerinde sahip oldukları değeri ortaya çıkararak tüketicileri varlıklarını açmaları ve sürdürülebilir şekilde hareket etmeleri için güçlendirmektir. Tüketiciler çevreyi olumlu etkilediklerini ve kendileri için finansal özgürlük yarattıklarını bilerek güvenle kullanabilirler.” dedi.

Twig, hem App Store’dan hem de Google Play’den indirilebiliyor; ancak, uygulama şu anda yalnızca İngiltere’de kullanılabiliyor.

Şirketin döngüsel ekonomiyi canlandırma hedefinin bir parçası olarak Twig, müşterilerin tüm hayat tarzlarının karbon ayak izini dengelemeleri için ek bir hizmet olarak bir karbon dengeleme aboneliği de sunuyor. Twig, böyle bir hizmet sunan ilk Birleşik Krallık bankacılık şirketleri arasında yer alıyor. Bu, normal bankacılık hizmetleri (banka kartı, yurt içi ve yurt dışı banka havaleleri) faydalarına bir ek.

TechRound, Twig’i 2021’in En İyi 50 Fintech şirketi listesine ekledi. Sifted ise Twig’i bu yıl İzlenecek Avrupa Fintech’i seçti. Çevreye ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla bilinen şirket, yakında B-Corp topluluğuna katılmayı umuyor.

Etiketler