Musk, Tesla’nın Muhtemelen Gelecek Yıl İnsansı Robot Prototipini Piyasaya Süreceğini Söyledi

Reuters’ın 19 Ağustos tarihli haberine göre, Tesla Inc İcra Kurulu Başkanı Elon Musk yaptığı açıklamada, elektrikli otomobil üreticisinin muhtemelen gelecek yıl insanların yapmaktan hoşlanmadığı tehlikeli, tekrarlayan veya sıkıcı işler için tasarlanmış bir insansı robot prototipi “Tesla Bot”u piyasaya süreceğini söyledi. 

Tesla’nın Yapay Zeka Günü etkinliğinde konuşan milyarder girişimci, yaklaşık 1.73 cm boyunda olan robotun, bir anahtarla otomobillere cıvata takmak veya mağazalardan yiyecek almak gibi işleri tamamlayabileceğini söyledi.

Musk, işgücü kıtlığına değinerek, robotun “ekonomi için etkili sonuçları” olacağını ve makineyi “süper pahalı” yapmamanın önemli olduğunu söyledi.

Yapay Zeka Günü etkinliği, Tesla’nın gelişmiş sürücü asistan sistemi “Tamamen Sürücüsüz”ün (full self-driving) güvenliği ve kapasitesi üzerinde hız kazanan bir incelemenin ortasında gerçekleşti.

Musk, Tesla teknolojisinin güvenliği konusundaki bu denetleme hakkında yorum yapmadı ancak mevcut araç içi kamera ve bilgisayarları kullanan insanlara kıyasla yüksek güvenlikle “tamamen sürücüsüzü” elde edeceğinden emin olduğunu söyledi.

ABD güvenlik düzenleyicileri, geçtiğimiz haftanın başlarında Tesla araçlarının durağan haldeki polis arabalarına ve itfaiye araçlarına çarptığı kazalar nedeniyle Tesla’nın sürücü destek sistemi hakkında bir soruşturma başlattı.

Etiketler