Kanada, Açık Bankacılık Sistemi için 2023 Yılını Hedefliyor

Kanada hükümeti, 2023’ün başından itibaren ülkede açık bankacılık sisteminin kullanılmasının önünü açtı.

Başbakan yardımcısı Chrystia Freeland, insanların bankacılık verilerine üçüncü parti finansal hizmet sağlayıcılarının erişimine izin vermesini kolaylaştırma konusunda Kanada’nın Birleşik Krallık’ı izlemesi gerekip gerekmediğine ilişkin üç yıllık bir araştırmanın birikimi olan Açık Bankacılık danışma kurulunun nihai raporunu geçtiğimiz günlerde memnuniyetle kabul etti.

Halihazırda dört milyondan fazla Kanadalı, kişisel bütçe planlayıcılar, robot-danışmanlar ve modern kredi gibi açık bankacılık benzeri hizmetlere erişiyor.

Ancak kurul ve hükümet bunun güvensiz, verimsiz, kontrolsüz ve güvenilmez bir veri paylaşımı yöntemi olduğunu savunuyor.

Nihai rapor; açık bankacılığın kapsamının Kanadalılara yararlı, rekabetçi ve tüketici dostu çok çeşitli finansal hizmetlere erişim sağlayacak kadar geniş olması gerektiğini belirtiyor.

Raporda, hükümet ve endüstrinin yol haritası üzerinde işbirliği yapmasıyla ilk aşamanın Ocak 2023’e dek hazır olacağı belirtiliyor. Sistemin ortak kurallara, akreditasyon çerçevesine ve teknik özelliklere sahip olması gerekiyor. 

Rapora göre hükümet, planlarda ilerleme amacıyla sektörü bir araya getirmek için bir açık bankacılık lideri atamalı.

Freeland şöyle diyor: “Tüketici odaklı finans veya açık bankacılık zaten Kanadalıların hayatlarının bir parçası. Birçoğu paralarını yönetmek, harcamaları için bütçe ayırmak ve yatırım yapmak için her gün dijital hizmetleri kullanıyor.

“Düzenlenmiş, Kanada üretimi bir sistem için çalışmak, küresel olarak rekabetçi, tüketici seçimini teşvik eden, veri gizliliğine öncelik veren ve ekonomik büyümeye katkıda bulunan güçlü, istikrarlı ve yenilikçi bir finans sektörüne sahip olmaya devam etmemizi sağlayacaktır.”

Etiketler