Ford, Fosil Yakıtların Kokusunu Özleyen Elektrikli Araç Sahipleri İçin Birinci Sınıf Bir Gaz Kokusu Üretti

Araçları nasıl sağlam üreteceğini bilen bir şirket tarafından, yani Ford Tough tarafından üretilen, elektrikli geleceğimizden size düşen sportif payınız olan Ford Mustang Mach-E GT’ye 59.000 dolar harcadığınızı farz edelim. Yeni arabanızı fişe taktığınızda ve aracın içinden yayılan kimyasalımsı benzin kokusu esintisini özlediğinizde ne olacak? Ford’a göre, onun yerine benzinden ilham alan “Mach-Eau” adlı birinci sınıf kokuyu alternatif olarak kullanabiliyorsunuz. 

Mach-Eau, Ford Avrupa tarafından yapılan ve elektrikli bir araca geçiş yapan her beş sürücüden birinin en çok benzin kokusunu özleyeceği sonucunu veren bir anketten doğdu. Doğal olarak, dünyaya daha fazla Mach-E ve F-150 Lightning satmak isteyen Ford, koku almayla ilgili bir çözümde karar kıldı. Ne yazık ki, Electrek’in belirttiği gibi, Mach-Eau satılmıyor ancak Ford, Goodwood Hız Festivali’nde ilk kez tanıtımı yapıldığında kokuyu deneyemeyenlere kokunun oldukça canlı bir tasvirini sundu.

Ford’un Mach-Eau koku ortağı Olfiction, parfümün benzini çağrıştırmasının yanı sıra, otomobilin içiyle ilişkilendirilen bademsi benzaldehiti ve araba lastiklerine kauçuk kokusunu veren para-Cresol’ü anımsatan notlar da içerdiğini söylüyor. Bunlar daha dumanlı, metalik ve kauçuksu notlar için mavi zencefil, lavanta, sardunya çiçeği ve sandal ağacı ile harmanlandı. Şirket ayrıca şişeye Mustang logosunu da ekledi.

Benzin kokusunu seven biri olarak, bu duyarlılığı takdir ediyorum. Yakıt kokularıyla ilişkili, kaçınılması zor, güçlü hatıralar olduğunu kabul etmek için My Strange Addiction dizisinin bir bölümünde olmanıza gerek yok. Ford satacak kadar cesur olsaydı, benzin kokusu alır mıydım? Sadece kısa bir süre için.

Etiketler