Sanal Beyaz Tahta Aracı, Ekiplerin Beyin Fırtınasını Eğlenceli ve Kolay Hale Getiriyor

FigJam, tasarımcıların birlikte fikir üretmeleri için bir alan sağlayan, aynı zamanda beyin fırtınasına katılmak isteyen ama tasarımcı olmayan kişiler için de uygun olan bir beyaz tahta.

Beş yıl önce Figma, ürün tasarımcılarının ve başkalarının tasarım projelerinde birlikte çalışabileceği, web tasarımı ve şema tasarımından çok oyunculu masa tenisine kadar her şeyin prototipinin oluşturulabileceği bir yer olarak web tabanlı, ortak çalışmaya dayalı tasarım aracını piyasaya sürdü. Şimdi ise, daha fazla insanın uzaktan çalışmaya geçmesiyle birlikte, Figma, “tasarım odaklı, serbest biçimli etkileşimleri davet etmek için özel bir alan” olan FigJam’i piyasaya sürdü.

FigJam, tasarımcıların birlikte fikir üretmeleri için bir alan sağlayan, aynı zamanda beyin fırtınasına katılmak isteyen ama tasarımcı olmayan kişiler için de uygun olan bir beyaz tahta. Araç hem tek kişilik hem de çok oyunculu modda çalışıyor. Yerleşik işlevsellik, tamamı tasarımdaki beyin fırtınası sürecine eğlence ve şans duygusu katmak için tasarlanmış yapışkan notlar, emojiler, şekiller, hazır çizgi ve birleştiriciler, damgalar ve imleç sohbetleri içeriyor.

Birlikte çalışma kolaylığı için tek durak noktası olma amacıyla tasarlanan FigJam, ekiplerin “konuşmasına” imkân veren yerleşik ses işlevselliği de içeriyor. Ayrıca Figma ile sorunsuz bir şekilde çalışarak ekiplerin -ilk fikirden son prototipe kadar- tüm tasarım çalışmalarını aynı yerde tutmalarını sağlıyor.

Figma’nın kurucusu ve CEO’su Dylan Field FigJam’in arkasındaki düşünceyi şu şekilde açıklıyor: “Buradaki bakış açımız, tasarım işini fiilen yapmaya başlamadan önce tasarım sürecindeki ilk adım olarak FigJam’in kullanılmasını sağlamaya odaklanmaktı. İnsanların daha iyi, daha akıcı bir deneyim aradıklarının farkındayız, ancak aynı zamanda FigJam’i diğer insanları da çekecek kadar basit hale getirmek istedik.”

Pek çok insanın yakın gelecekte uzaktan çalışmaya devam etmesi beklenirken, yalnızca resmi işler için değil, beyin fırtınası ve yaratıcı sürece kolaylık sağlayan diğer tesadüfi etkileşimler için de insanların iletişim yollarına sahip olması şarttır. FigJam bunun için oluşturuldu, ancak toplantılara anlamsal bir genel bakış oluşturan “dinleme masası” ve notları cihazlarla senkronize eden “akıllı beyaz tahta” gibi yeniliklere  de tanık olduk.

Etiketler