VTB ve Visa, ‘Bir Bakışta Ödeme’yi Test Ediyor

Rus VTB, restoran müşterilerinin bir kameraya bakarak ödeme yapmalarını sağlamak için Visa ve yerel bir fintech şirketi ile birlikte çalışıyor.

Banka, St Petersburg’daki KiO Kitech satış mağazası ağında test edilen sistem üzerinde kurumsal hızlandırıcısının bir üyesi olan O.Vision ile çalışıyor.

Yüzleriyle ödeme yapmak için müşterilerin önce O.Vision mobil uygulamasını yüklemeleri, telefon numaralarını ve yüzlerinin biyometrik fotoğrafını kaydetmeleri ve bir ödeme kartı bağlamaları gerekiyor. Ardından restoranın ödeme terminalindeki kameraya bakıyorlar.

VTB, O.Vision kimlik saptama algoritmasının bir milyondan fazla kişiden oluşan bir biyometrik kayıt veritabanında test edildiğini ve müşterinin yüzünü tanımlayarak bir saniye içinde ödeme kararını verdiğini söylüyor.

Kullanımı teşvik etmek için, hizmetin kullanıma sunulmasından sonraki ilk dört ay içinde bir bakışta ödeme yapan müşteriler Visa kartlarına %20 indirim alıyor.

VTB’den Yulia Kopytova şöyle diyor: “Yeni çözümler, ticaret ve hizmet işletmelerinin yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmesine değil, aynı zamanda gelecekte kendi ekosistemlerinin gelişimi için ek fırsatlar sağlamasına da olanak tanıyor.”

Etiketler