Tesla’nın Çin Siparişleri Mayıs Ayında Neredeyse Yarı Yarıya Düştü

Information’ın iç verilere dayanarak geçtiğimiz günlerde yaptığı habere göre, Tesla Inc’in Çin’deki araç siparişleri, ABD elektrikli otomobil üreticisine yönelik artan hükümet denetlemesi bağlamında Mayıs ayında Nisan ayına göre neredeyse yarı yarıya azaldı.

Şirketin Çin’deki aylık net siparişleri, Nisan ayındaki 18.000’den mayıs ayında yaklaşık 9.800’e düştüğünü belirten haber Tesla hisselerinin değer kaybetmesine yol açtı.

Tesla, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Çin, elektrikli otomobil üreticisinin ABD’den sonraki en büyük ikinci pazarı ve satışlarının yaklaşık %30’una tekabül ediyor. Tesla, elektrikli Model 3 sedan ve Model Y spor araçları Şangay’daki bir tesiste üretiyor.

Tesla, 2019’da orada ilk denizaşırı fabrikasını kurduğunda Şangay’dan büyük destek görmüştü. Tesla’nın Model 3 sedanları, General Motors SAIC Motor ortak girişimi tarafından üretilen çok daha ucuz bir mikro elektrikli araç tarafından geride bırakılmadan önce ülkedeki en çok satan elektrikli araçlardı. 

Ancak şu an ABD şirketi kalite sorunlarıyla ilgili müşteri şikayetlerini ele alış biçimine dair denetlemeyle karşı karşıya.

Geçen ay Reuters, bazı Çin devlet dairelerindeki personele, araçlara takılan kameralara dair güvenlik endişeleri nedeniyle, Tesla arabalarını devlet yerleşkelerine park etmemelerinin söylendiğini bildirdi.

Kaynakların Reuters’a bildirdiğine göre, Tesla’nın Çinli düzenleyicilerle olan ilişkisini canlandırmaya çalışıyor ve devlet ilişkileri ekibini güçlendiriyor. Verileri yerel olarak depolamak için Çin’de bir veri merkezi kurdu ve müşteriler için bir veri platformu açmayı planlıyor. 

Çin otomobil endüstrisi kurumu CPCA’ya göre Tesla, Çin yapımı 35.478 adet otomobilinin çoğunu yerel olarak sattığı Mart ayına kıyasla Nisan ayında Çin’de 11.671 adet Model 3 ve Model Y araç sattı.

Tesla Çin’de, BYD gibi geleneksel elektrikli araç şirketlerinin yanı sıra Nio Inc, Xpeng Inc gibi çeşitli elektrikli araç girişimleriyle de rekabet ediyor.

Etiketler