İsrail, Amazon ve Google ile Bulut Hizmetleri Anlaşması İmzaladı

İsrail hükümeti Pazartesi günü ülkenin kamu sektörü ve ordusuna bulut hizmetleri sağlayacak, 1 milyar doları aşan bir proje için Amazon Web Services (AWS) ve Google ile bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Bir ay önce AWS ve Google, “Nimbus” olarak bilinen dört aşamalı proje ihalesini Microsoft, Oracle ve IBM’i geride bırakarak kazandı.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, yaklaşık iki ay içinde verileri buluta taşımaya başlamayı düşündüklerini, ancak iki sağlayıcı bulunduğundan merkezi bir sistem olmayacağını, bazı verilerin ise bulutta olmayacağını söyledi.

Projenin dört aşaması bulut altyapısının satın alınması ve oluşturulmasını; devletin buluta geçiş politikasının hazırlanmasını; entegrasyon ve geçişi; bulut faaliyetinin kontrol ve optimizasyonunu içeriyor.

Bakanlık, Nimbus’ın hükümete, savunma sistemine ve ekonomideki diğer gruplara bulut hizmetlerinin tedariki için kapsamlı bir çözüm sağlamayı amaçlayan çok yıllık bir proje olduğunu söyledi.

İsrail’de bulut hizmetlerinin mevcudiyetinin, vatandaşlara yönelik hizmetleri iyileştirme ve ekonomik verimliliği artırmada buluttaki teknolojik avantajlardan yararlanmak için devlet hizmetlerinin önemli ölçüde aktarılmasına imkan vereceğini belirtti. Ayrıca, İsrail’in yenilikçiliğini  desteklemeyi ve bulut teknolojilerinde bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmeyi sağlayacağını ekledi. 

Anlaşma kapsamında Google ve Amazon, İsrail’de sözleşme değerinin % 20’sine eşdeğer karşılıklı alımlar ve endüstriyel işbirliği yapmayı taahhüt ediyor.

Projenin, devlet sistemlerinin buluta taşınmasında ve bulut ortamındaki sistemlerin geliştirilmesinde yardımcı olması için düzinelerce yerel tedarikçinin seçileceği, üçüncü bölümünü ele almak için başka bir ihale süreci devam ediyor.

Etiketler