Sabun Şirketi Diğer Markalara Ait Plastik Sabun Şişelerini Kullanıyor

Bir sabun şirketi, yeniden kullanım gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak için müşterilerine diğer markaların yeniden kullanılabilen sabun şişelerini gönderiyor

Sabun üreticisi Gelo’ya göre, her dakika bir milyon plastik şişe satın alınıyor ve bunların çoğu çöplükte son buluyor. Gelo bunu çözmek için elinden geleni yapıyor: Şirket sabun kapsülleri ve yeniden kullanılabilen şişeler satıyor, ancak şimdi Sabun Şişesi Kurtarma kitlerini de satışa sunuyor. Bunlar, başka bir sabun markasının, çöpten kurtarılmış temizlenmiş, boş bir şişesini içeriyor.

Gelo, şişeleri çöpten kurtarma veya boş şişeleri yollama konusunda arkadaşlarına ve destekçilerine güveniyor. Daha sonra şişeler, yeni bir etiket ve beş yedek sabun kapsülü ile birlikte paketlenmeden önce temizlenip sterilize ediliyor. Kapsüller konsantre sabun olduğundan suda tamamen çözünüyor. Kullanıcıların tek yapması gereken, kurtarılmış şişeye bir adet kapsül koyarak şişeyi suyla doldurmak. Gelo’ya göre bu, tek kullanımlık plastik sabun şişelerine kıyasla yüzde 97 daha az ambalaj atığı ile sonuçlanıyor.

Kurtarma Kitleri sınırlı bir çalışma ve tekrarlanmayabilir fakat bireylerin kullanılmış şişeleri kendilerine veya başka birine ait çöpten kurtarmamaları için hiçbir sebep yok. Aslında, Gelo’nun tüm modeli şişelerin nakliye edilmemesine ve sudan tasarruf etmeye dayalı, bu nedenle kurtarılmış şişeleri yollamaya devam etme konusunda uzun vadeli planları yok. Ancak şirket, müşterilerin eski plastik sabun şişelerini takas edebilecekleri bir program oluşturmak için yerel geri dönüşüm merkezleri ve perakendecilerle görüşüyor.

Gelo CEO’su ve kurucusu Curan Mehra, “Marka olarak Gelo’nun DNA’sının bir parçası, gerçekten yeni plastik satın almaya alternatif olarak yeniden kullanımı ve yeniden doldurmayı teşvik etmekle ilgili.” diyor. Şirket başlangıçta özel bir dispenser gerektiren köpüklü bir el sabunu ile piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, mevcut sıvı jel yedekleri herhangi bir normal sabun pompası ile kullanılabiliyor. Mehra, “İyi durumda olan şeyleri çöpe atmaya gerek yok.” diye ekliyor.

Etiketler