Porsche Güney Almanya’da Elektrikli Araçlar için Pil Hücresi Fabrikası Planlıyor

CEO’sunun Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a yaptığı açıklamaya göre, Volkswagen’in lüks spor otomobil birimi Porsche AG, elektrikli araçlar için pil hücreleri üretecek bir Alman fabrikası planları vasıtasıyla elektrikli ulaşım çalışmalarını hızlandırıyor.

Ağırlıklı olarak Asya’daki pil tedarikçilerine bağlı olan Avrupalı ​​otomobil üreticileri, Avrupa Birliği’ndeki daha katı çevre kanunlarına uymak amacıyla gerçekleşen elektrikli araç üretimindeki artışı göz önüne alarak yurtdışına bağımlılıklarını azaltmaya çalışıyor.

Oliver Blume, gazeteyle yaptığı röportajda, “Pil hücreleri, Almanya’nın otomobil endüstrisi için kendi ülkemizde de sahip olmamız gereken önemli bir teknolojidir.” dedi.

“Porsche bunda öncü bir rol oynamak istiyor.” diyerek pil hücresi fabrikasının Tuebingen’de kurulacağını da sözlerine ekledi.

Porsche elektrikli araç pillerini, Avrupa’da yarım düzine pil hücresi tesisi kurmayı ve elektrikli araç şarj altyapısını küresel olarak genişletmeyi planlayan ana şirketi Volkswagen’den satın alacak. 

Blume, “Ancak yüksek performanslı pil hücreleri için de bir segment olacak” dedi. “Bu bir Porsche çalışma alanı. Tıpkı yüksek performanslı içten yanmalı motorları geliştirdiğimiz gibi, şimdi de yüksek performanslı pillerin ön saflarında yer almak istiyoruz.

Etiketler