LinkedIn, Bazı Kullanıcı Verilerinin Toplandığını ve Satılmak üzere Yayınlandığını Söylüyor

Reuters’ın haberine göre, Microsoft’un profesyonel network oluşturma sitesi LinkedIn, bir araştırmaya dayanarak, herkesin görebileceği üye profili de dahil olmak üzere bazı LinkedIn verilerinin toplandığını ve satılmak üzere yayınlandığını söyledi.

LinkedIn, geçtiğimiz perşembe günü bir blog gönderisinde, olayın bir veri ihlali olmadığını, platformdaki hiçbir özel üye hesabı verisinin verilerin içinde yer almadığını belirtti ve satışa sunulan bilgilerin bir dizi web sitesi ve şirketten alınan bir veri koleksiyonu olduğunu ekledi.

LinkedIn, etkilenen kullanıcı sayısı da dahil olmak üzere olayla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

CyberNews 6 Nisan’da, 500 milyon LinkedIn profilinden toplanan bir veri arşivinin popüler bir hacker forumunda satışa sunulduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook, “kötü niyetli kişilerin” verileri Eylül 2019’dan önce, platformun rehberdeki kişileri senkronize eden aracındaki bir güvenlik açığını kullanıp profilleri “çalarak” edindiğini söyledi.

Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük sosyal ağının, bilgileri kötüye kullanım yoluyla ele geçirilen ve yakın zamanda bir veri tabanında herkese açılan 530 milyondan fazla kullanıcıyı haberdar etmediğini ve bunu yapmayı planlamadığını söyledi.

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, platformlarında kullanıcı gizliliğini ele alma şekillerinden dolayı eleştiriliyor.

Facebook, 2019 yılında, şirketin kullanıcı verilerini kötüye kullandığı iddialarına yönelik soruşturması nedeniyle ABD Federal Ticaret Komisyonu ile tarihi bir anlaşmaya varmıştı.

Etiketler