İngiltere Hükümeti Kuantum Araştırma Projelerine 153 Milyon Sterlin Yatırım Yapacak

Birleşik Krallık Hükümeti, Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon (UKRI) kurumu aracılığıyla, finansal hizmetler üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak olan kuantum teknolojilerindeki gelişmelere dayalı yeni ürün ve hizmetler geliştirmek için 153 milyon sterlin yatırım yapıyor.

Bu, 10 yıllık çalışma süresi boyunca 1 Milyar sterlinlik yatırım yapma yolunda olan Birleşik Krallık Ulusal Kuantum Teknolojileri Programı’na yapılan daha büyük bir yatırımın parçası.

Büyük bankalar, sigorta şirketleri ve düzenleyiciler şimdiden fırsatları değerlendiriyor ve müşterilere niceliksel finans, varlık fiyatlama ve portföy optimizasyonu için kuantum bilgisayarlar hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

Şu anda, yüksek frekanslı alım-satımı geliştirmek adına zaman damgası işlemleri için hassas kuantum saatleri ve hassas finansal işlem verilerini korumak için kuantum güvenlik çözümleri ele alınıyor.

UKRI’nin Endüstriyel Strateji Mücadele (Challenge) Fonu (ISCF) aracılığıyla Ticarileşen Kuantum Teknolojileri Mücadelesi, yeni nesil kuantum teknolojilerinin potansiyelini gerçekleştirmek için şimdiye kadar 42 projeye toplam 90 milyon sterlin vermeyi uygun buldu.

Finansman sağlanacak projeler arasında, Birleşik Krallık’ta kuantum hesaplamanın ticarileşmesini hızlandırmak için 6,4 milyon sterlin verilen, Standard Chartered Bank, Oxford Instruments, Phasecraft ve Edinburgh Üniversitesi ortaklığında Rigetti UK tarafından yönetilen bir proje yer alıyor. Üç yıllık proje, ülkede ileri düzey bir ticari kuantum bilgisayar geliştirecek, onu bulut üzerinden kullanıma sunacak ve makine öğrenimi, malzeme simülasyonu ve finans alanında pratik uygulamaları takip edecek.

Mücadele direktörü Roger McKinlay şunları söylüyor: “Kuantum teknolojilerinin finansal hizmetler endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olması bekleniyor. Bankalar, sigorta şirketleri ve düzenleyiciler bu teknolojinin gelecekte işletmeler, ekonomi ve toplum üzerinde doğuracağı sonuçları şimdiden düşünüyor.”

“İnovasyon ve ticarileşme üzerine fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla Birleşik Krallık şirket ve araştırma kuruluşlarının en iyi ekiplerini finanse etmek istiyoruz.”

Program; fizibilite çalışmaları için 7 milyon, geliştirme projeleri için 1 milyon ve büyük ortak projeler için 47 milyon sterlinlik bir pay ayırarak üç aşamalı bir yaklaşım sunuyor.

Etiketler