Square’in Jay Z’nin Müzik Servisi Tidal İçin Yaptığı 297 Milyon Dolarlık Anlaşma Kitlelere Blockchain Getirebilir

Reuters’ın haberine göre, ödeme şirketi Square Inc geçtiğimiz perşembe günü, blokzinciri veya çevrimiçi medyayı depolamak ve satın almak için diğer yeni yaklaşımları popüler hale getirebilecek bir anlaşma kapsamında rapçi Jay-Z’nin müzik yayın hizmeti Tidal’ın çoğunluk hissesini 297 milyon $’a satın almayı kararlaştırdı.

Aynı zamanda Twitter Inc’i de yöneten Square CEO’su Jack Dorsey yaptığı açıklamada, “bu işbirliği tek bir fikre indirgenebilir: sanatçıların çalışmalarını desteklemek için yeni yollar bulmak” dedi.

Dorsey bir Twitter gönderisinde, Square ve Tidal’ın “hayranları bir araya getirmek için” yeni dinleme deneyimleri, ürün satışları için basit entegrasyonlar ve sanatçılar için finansal araçlar üzerinde çalışacaklarını ekledi.

Danışmanlık şirketi Gartner’da bir teknoloji analisti olan Avivah Litan, bu tür yeni tekliflerin, Dorsey’in olumlu baktığı blokzinciri ve kripto para birimleri gibi yeni oluşan teknolojilerden yararlanabileceğini söyledi.

Litan, “Yeni ekonomiyi yönlendirmek için uygulamalara ihtiyacınız var. Satın alacak bir şey yoksa kimse kripto para cüzdanı almaz” dedi.

Square ve Tidal’ın popülerleşmesini sağlayabileceği, az bilinen blokzinciri sistemleri arasında, fotoğraflara, videolara ve diğer çevrimiçi medyaya kimin sahip olduğunu doğrulamak için dijital imza görevi gören, değiştirilemez token (NFT) olarak bilinen dijital dosyalar var.

Litan, imzaların ve hatıraların kökeninin ilgili NFT tarafından izlenebileceğini ve büyük ihtimalle onları sanatçıların hayranları için daha değerli ve anlamlı hale getireceğini söyledi.

Dorsey, blockchain gibi ademi merkeziyetçilik teknolojilerini destekliyor çünkü bu teknolojiler, insanların bir ağ geçidi denetleyicisi olmaktan kâr sağlayan büyük teknoloji şirketlerine ve diğer hizmet sağlayıcılarına bel bağlamadan veri depolamasına ve alım satım işlemlerini işlemesine olanak tanıyor.

Dorsey geçen yıl düzenlenen bir konferansta, şirketler yine de ilgili işleri geliştirebilirken, tüketicilerin çevrimiçi olarak gördükleri ve sahip oldukları şeyler üzerinde daha fazla kontrolü olacağını söyledi.

Danışmanlık firması Forrester’da analist olan Martha Bennett, halihazırda blockchain tabanlı sistemler aracılığıyla doğrudan hayranlara müzik satmaya çalışan şirket ve sanatçıların sınırlı bir başarıya sağladığını söyledi.

Tidal kendisini Kanye West, Beyoncé, Madonna, Rihanna ve Nicki Minaj tarafından desteklenen, sanatçı sahipli bir hizmet olarak tanımlıyor ve 56’dan fazla ülkede mevcut. Dinleyicilere daha yüksek ses kalitesi ve sanatçılara daha büyük bir gelir payı sağlamayı taahhüt ederek kendisini Spotify ve diğer rakiplerinden öne çıkarmaya çalışıyor. Ancak abone sayısı bakımından geride kalmış durumda.

Bennett, “Yalnızca pazara girmeyi düşündüğünüzde, Jay-Z ve Beyonce marka adlarına sahip biri, köklü yayın platformlarının mutlak gücünü kırmayı başaramazsa, başka kim başarabilir.” dedi.

Square, nakit ve hisse senedi anlaşması yoluyla elde ettiği mülkiyet yüzdesini açıklamadı. Tidal’ın bağımsız faaliyet göstereceğini ve mevcut sanatçı hissedarlarının mülkiyetinin devam edeceğini söyledi.

Gerçek adı Shawn Carter olan Jay-Z’nin yönetim kuruluna katılacağını ekledi.

Jay-Z, Tidal’ı 2015 yılında Norveçli girişimcilerden yaklaşık 56 milyon dolara satın almıştı.

Etiketler