Volkswagen, Otonom Sürüş Yazılımı Geliştirmek için Microsoft’un Bulutunu Kullanmaya Başlayacak

Volkswagen AG geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sürücüsüz otomobiller için yazılım geliştirme çabalarını düzene sokmak için Microsoft Corp’un bulut bilişim hizmetlerini kullanacağını belirtti.

Audi ve Porsche gibi markaların sahibi olan Volkswagen, hem geleceğe yönelik sürücüsüz otomobiller hem de mevcut araçlarda adaptif seyir kontrolü gibi sürücü destek özellikleri üzerinde çalışıyor. Ancak şirketin markaları bu özellikleri bağımsız olarak geliştiriyordu.

Volkswagen geçen yıl bu geliştirme çabalarının bir kısmını, üreticiler arasında daha iyi koordinasyon sağlamak için Car.Software adlı bir yan kuruluşta birleştirdi ve her şirket, engelleri tespit etme gibi temel güvenlik işlevleri üzerinde iş birliği yaparken, yazılımın görünümü ve hissi konusunda kendi işini yürüttü.

Car.Software’in CEO’su Dirk Hilgenberg Reuters’e verdiği röportajda, grubun içindeki çeşitli şirketlerin bu yazılımı geliştirmek için hala farklı sistemler kullandığını ve açıklanan anlaşmanın onları ortak bir bulut sağlayıcısına geçireceğini söyledi.

Microsoft anlaşması aynı zamanda arabalara yeni özellikler eklemek için yazılım güncellemelerini dağıtmayı çok kolaylaştıracak. Bu uygulama Tesla Inc’i erken dönemde birçok rakibinden farklı kılmıştı.

Volkswagen 2018’de araçlarını Microsoft’un Azure isimli bulut bilişim hizmetine bağlamak için Microsoft ile bir anlaşma imzaladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşma, yazılım güncellemelerinin daha sonra arabalara iletilmek üzere aynı bulut üzerinde geliştirileceği anlamına geliyor.

Hilgenberg, “Kablosuz güncellemeler çok önemlidir. Bu işlevselliğin orada olması gerekiyor. Eğer yapamazsan, zemini kaybedersin.” dedi.

Microsoft bulut ve yapay zekadan sorumlu başkan yardımcısı Scott Guthrie, anlaşmanın pratikte ilk olarak az sayıda sürücü destek özelliğiyle yola çıkan arabaların zamanla onları otonom sürüşe yaklaştıran yeni yetenekler kazanabileceği anlamına geldiğini belirtti.

Guthrie Reuters’la yaptığı bir röportajda “15 veya 20 yıl önce telefonlarımız satın aldıktan sonra neredeyse hiç değişmezdi. Şimdi, her hafta veya birkaç günde bir sessizce yeni özelliklerin olmasını bekliyoruz. Aracı daha zengin yollarla ve güvenli bir şekilde programlamaya başlama yeteneği, araç deneyimini değiştiriyor.” dedi.

Etiketler